Jak chronić się w domu przed upałem?

Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem?


Jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem, kiedy na dworze jest skwar i słońce nie daje nam zapomnieć, że mamy lato? Jakie rolety wybrać na upał – rolety wewnętrzne materiałowe czy rolety zewnętrzne aluminiowe? Czy rolety chronią przed upałem? Na te i inne dręczące nas pytania podczas upału postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.
Jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem?

Z roku na rok mamy coraz cieplejsze lata. Co i róż słyszymy o kolejnych rekordach ciepła i o wzroście średnich miesięcznych temperatur. Upały nie dają nam o sobie zapomnieć, wpływając na nasz komfort i samopoczucie. Często negatywnie. Co zatem zrobić i jak chronić się przed upałem w domu, kiedy nasze okna wystawione są na ciągłe nagrzewanie się? Przed problemem nagrzewania okien stanął każdy, u kogo okna domu ukierunkowane są na stronę zachodnią czy południową. Przy takim usytuowaniu okien upały i nadmierne nagrzewanie są wyjątkowo dokuczliwie dla domowników.


Podczas upału, promienie słońca nie tylko wpadają nam przez szyby okna, powodując nagrzewanie się wnętrza ale również powodują nagrzewanie się samego okna, które później emituje to ciepło do środka. Dlatego wszelkie osłony i rolety wewnętrze, czy to materiałowe czy drewniane ale montowane wewnątrz domu, nie sprawdzą się aż tak dobrze. Zniwelują one napływ samych promieni słonecznych, ale nie zniwelują nagrzewania przez słońce samego okna. Każdy rodzaj zasłon czy rolet okiennych montowanych wewnątrz, należy bardziej traktować jako element dekoracyjny a nie prawdziwą ochronę przed słońcem i zabezpieczenie przed upałem.


Najlepszą formą zabezpieczenia okna przed nagrzewaniem, gdy panuje upał i nadmierne nasłonecznienie, jest zasłonięcie okna od zewnątrz a nie od środka mieszkania, tak aby to osłona zewnętrza przejmowała większą część ciepła i stanowiła dodatkową barierę dla promieni słonecznych chroniąc okno przed nagrzaniem.

Dlaczego rolety zewnętrzne są najlepsze na upał?

Głównym powodem, dla którego to właśnie rolety zewnętrzne są najlepszą ochroną przed słońcem i upałem jest fakt, że są one montowane na zewnątrz, dzięki czemu osłaniają one w całości zarówno szyby jak i samo okno przed słońcem. Rolety zewnętrzne stanowią dodatkową, bardzo skuteczną barierę dla promieni słonecznych.


Największy wpływ na taki stan rzeczy ma budowa i materiał, z jakiego wykonane są nasze rolety zewnętrzne. Pancerz rolety, czyli główny trzon stanowiący o zaporze rolety przed słońcem, wykonany jest z aluminium, wypełnionego w środku pianką, dzięki czemu skutecznie izoluje okno od nagrzewania.


Które rolety są najlepsze na upał

Wielu z Państwa z pewnością pomyślało, czy mamy zatem siedzieć w zupełnych ciemnościach, przy całkowicie zamkniętych roletach? Faktem jest, że rolety znacząco zmniejszają dopływ słońca a co za tym idzie i światła, nie oznacza to jednak, że musimy rolety całkowicie zamykać. Rolety zewnętrzne aluminiowe posiadają specjalną perforację w pancerzu i jeśli nie zamkniemy całkowicie rolety i pozostawimy ją lekko rozszczelnioną, to będziemy mieć lekki dopływ światła ale i powietrza przez perforację rolety.


rolety na upały
Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja?


Wiele osób staje przed wyborem, czy lepiej zamontować rolety zewnętrzne czy klimatyzację? Co lepiej się sprawdzi i poprawi nam komfort podczas upału. No cóż, każdy przypadek jest inny i powinien być rozpatrywany indywidualnie ale z naszego doświadczenia podpowiadamy, że wiele osób, które wybrały i zamontowały już klimatyzację i tak decyduje się na montaż rolet zewnętrznych. Sama klimatyzacja bezapelacyjnie znacząco obniża temperaturę wewnątrz pomierzenia i podnosi komfort, ale dzieje się to wysokim kosztem energetycznym, gdyż promienie słoneczne ciągle nagrzewają okna i szyby, przez co w czasie dużych upałów klimatyzacja zmuszona jest pracować na coraz wyższych obrotach.


Klienci zaobserwowali, że po zamontowaniu rolet, koszt użytkowania klimatyzacji znacząco się obniżył. Dodajmy do tego fakt, że rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem i upałem, ale również ma kilka innych zalet, jak zabezpieczenie, zmniejszenie hałasu czy też izolacja zimą, co zostało opisane w innym wpisie na naszej stronie, a wybór staje się prostszy. Jeśli nie mamy ograniczonego budżetu i zależy nam na wysokim komforcie, to bez wątpienią najlepszym połączeniem będzie montaż zarówno klimatyzacji jak i rolet zewnętrznych. Klimatyzator schłodzi nam wnętrze, a rolety zewnętrzne aluminiowe spowodują zmniejszenie nasłonecznienia i nagrzewania wnętrza, tym samym obniży koszty użytkowania klimatyzatora i pozytywnie wpłynie na komfort mieszkania w czasie upału.


powrót


Zobacz również
rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe

O ochronie przed słońcem i upałem warto pomyśleć już w czasie budowy domu i zaadoptować projekt do montażu rolet zewnętrznych podtynkowych. Rolety podtynkowe umożliwią ukrycie skrzynki, dzięki czemu będziemy mieć znakomitą izolację przed upałem przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych budynku. Na naszej stronie znajda Państwo wszelkie szczegóły odnośnie prawidłowego przygotowania zarówno nadproży jak i okien pod montaż rolet oraz niezbędne wskazówki dotyczące prawidłowej izolacji zabudowy.

Więcej


  rolety zewnętrzne Łódź

  Rolety zewnętrzne Łódź

  Wszystkich z Łodzi i okolic, którzy chcą się zabezpieczyć przed upałem i przygotować na nadchodzącą falę upałów, poprzez montaż rolet zewnętrznych, zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z nasza ofertą. Montujemy rolety w Łodzi i okolicach od ponad 20 lat. Jednocześnie zaznaczamy, że montujemy rolety do wysokości pierwszego piętra. Wyżej montujemy rolety wyłącznie na balkonach i tarasach. nie montujemy rolet na oknach powyżej drugiego piętra, gdzie nie ma swobodnego dostępu od zewnątrz.

  Więcej
  Silniki do rolet SIMU

  Silniki do rolet SIMU

  Dla jeszcze większego komfortu warto wyposażyć rolety w napędy elektryczne. W naszej ofercie znajdują się silniki renomowanej firmy SIMU. Napędy tej marki uznawane są za jedne z najlepszych obecnie dostępnych rozwiązań z zakresu sterowania elektrycznego rolet. Silniki radiowe można doposażyć w czujniki słońca i nasłonecznienia okna, co spowoduje automatyczne opuszczanie się rolety przy przekroczeniu ustalonego wcześniej poziomu nasłonecznienia okna. Silniki radiowe SIMU posiadają bogata ofertę pilotów i sterowania automatycznego roletami.

  Więcej