Jak i czym myć rolety zewnętrzne – czyszczenie, konserwacja, smarowanie – Porady

Jak i czym myć czyścić rolety zewnętrzne - Porady - www.wolny.org.pl

Rolety zewnętrzne, które nie były przez dłuższy czas myte i konserwowane, mogą z czasem przestać prawidłowo funkcjonować. W miarę użytkowania, rolety zewnętrzne mogą ulec zabrudzeniu przez osiadający kurz i pył. Aby nie dopuścić do uszkodzeń i zarysować powierzchni lakieru, rolety zewnętrzne należy co jakiś czas umyć i poddać konserwacji. Trzeba jednak uważać, by podczas tych prac nie uszkodzić rolety.
Czym umyć rolety zewnętrzne?


Aby nie doprowadzić do uszkodzeń lakieru, rolety zewnętrzne należy czyścić miękką szmatką, przy pomocy ogólnie dostępnych środków czyszczących jak płyny czy też mleczka do mycia. Trzeba zwrócić uwagę, by nie były to środki żrące, oraz takie, które mogą doprowadzić do porysowania czy też odbarwienia lakieru rolety podczas mycia, czyli np. wszelkiego rodzaju proszki.Rolety zewnętrzne – mycie i konserwacja


Przed przystąpieniem do mycia rolety zewnętrznej należy najpierw opłukać ją wodą z pyłu i piasku, osiadającego na pancerzu rolety, by nie porysować jej powierzchni podczas mycia. Jeśli chcemy opłukać roletę przy pomocy myjki ciśnieniowej, musimy ustawić jak najniższy strumień. Zbyt mocny strumień wody z myjki ciśnieniowej może doprowadzić do uszkodzenia lamel rolety zewnętrznej i niepoprawnego jej działania.


Po wstępnym opłukaniu i wyczyszczeniu rolety zewnętrznej z pierwszego brudu i drobinek piasku, możemy przystąpić do mycia. Myjemy rolety zewnętrzne miękka szmatką z dodatkiem płynu czyszczącego i następnie ponownie spłukujemy rolety wodą. Należy tu pamiętać, że rolety zewnętrzne możemy myć, jeśli mamy pewność, że temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej zera. Mycie rolety zewnętrznej w okresie jesienno-zimowym, przy spadku temperatury poniżej lub w okolice zera, może doprowadzić do zamarznięcia wody w szczelinach i w perforacji pancerza rolety, co będzie skutkować jej uszkodzeniem i niepoprawnym działaniem.Rolety zewnętrzne konserwacja, smarowanie, czyszczenie - www.wolny.org.pl

Podczas mycia rolety, nie zapominajmy o wyczyszczeniu wnętrza bocznych prowadnic rolety zewnętrznej, czyli miejsca, w którym porusza się pancerz rolety. Uszczelki szczotkowe wewnątrz prowadnic rolety powinny być miękkie, bez kurzu i przedmiotów, które mogą zagrażać prawidłowemu i swobodnemu opadaniu czy podnoszeniu rolety. Aby jeszcze lepiej zakonserwować uszczelki szczotkowe, możemy je co jakiś czas przesmarować np. silikonem w sprayu.


Dobrze jest również przesmarować gumową, dolna uszczelkę pancerza, która styka się z podłożem. Zwłaszcza w okresie zimowym, może to zapobiec przymarznięciu rolety do podłoża czy też parapetu. Oczywiście, przed opuszczeniem rolety, należy najpierw usunąć śnieg z parapetu czy tez podłoża, by rolety zewnętrzne nie przymarzły. Jeśli przeprowadzamy smarowanie i konserwację rolety w okresie zimowym, nie używajmy preparatów smarujących z dodatkiem wody!

Jak umyć rolety zewnętrzne z farby w sprayu?


Jak zmyć farbe graffiti z rolety zewnętrznej - www.wolny.org.pl

Jeśli nasze rolety zewnętrzne zostały zdewastowane farbą, umycie ich zwykłym płynem może okazać się niewystarczające. Zmycie farby i graffiti z rolet nie jest prostą sprawą. W ostateczności, można wymienić pancerz rolety zewnętrznej na nowy, lub spróbować zmyć farbę przy pomocy mocniejszych środków, takich jak np. rozcieńczalnik uniwersalny Birol. Trzeba tu jednak wyraźnie zwrócić uwagę i zaznaczyć, że stosowanie tego typu środków może doprowadzić do uszkodzenia pokrywy lakieru i na przykład przy długotrwałym tarciu w jednym miejscu, może skutkować odbarwieniem powłoki lakieru rolety zewnętrznej. Jest więc to ostateczność, która nie jest zalecana do zwykłego, okresowego czyszczenia i mycia rolety zewnętrznej. Używanie rozpuszczalników do mycia rolet może przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego.powrót

Zobacz również
  rolety podtynkowe
  Rolety podtynkowe

  Szeroka gama kolorów rolet podtynkowych jest jedną z przyczyn ich rosnącej popularności. Dopasowanie rolet do okna czy też elewacji nie jest wielkim problemem. Chcemy aby rolety były jak najmniej widoczne? Dobieramy okleiny do ramy okna. Chcemy aby rolety wyróżniały się na tle elewacji? Wybieramy jeden z 21 kolorów pancerza rolety podtynkowej. Kolorystyka rolet podtynkowych sprawia, że są one znakomitym elementem uzupełniającym nasza elewację i stanowią o pozytywnym wyglądzie całego domu..

  Więcej


  rolety zewnętrzne
  Rolety natynkowe

  Rolety natynkowe, oprócz zastosowania ich w różnego rodzaju obiektach do zabezpieczenia przed niepowołanym wejściem, znajdują również zastosowanie w zasłanianiu się od uciążliwego słońca. Rolety natynkowe cechuje bardzo duża uniwersalność zastosowania, dlatego można je montować praktycznie w każdych warunkach. W zależności od wybranego sposobu podnoszenia, możemy roletami sterować ręcznie albo i elektrycznie. Dla przykładu uniwersalności zastosowania rolet możemy powiedzieć tylko, że rolety znakomicie sprawdzają się w tak nietypowych warunkach, jak zamknięcie szaf..

  Więcej