Jak zamaskować rolety zewnętrzne

Zamaskowanie skrzynki i prowadnic rolety zewnętrzne

Często zdarza się, że ze względów estetycznych, Klienci chcą zamaskować skrzynki rolet, żeby nie były one widoczne z zewnątrz. Nagminnym jest, że przy tej czynności względy estetyczne biorą górę nad względami technicznymi i skrzynki rolet maskowane są w sposób uniemożliwiający ich otwarcie. I ma to miejsce zarówno w systemie rolet podtynkowych jak i natynkowych. Dlatego przy maskowaniu skrzynek roletowych miejmy na uwadze, że rolety zewnętrzne eksploatowane są każdego dnia i jak w każdym tego typie urządzeniu, może wystąpić konieczność przeprowadzenia serwisu. Jeśli nie będzie możliwości otwarcia skrzynki, serwis czy naprawa rolety nie będzie możliwy albo będzie się to wiązało z uszkodzeniem elewacji.


W poniższym wpisie opiszemy jak powinno wyglądać prawidłowe obrobienie i ocieplenie wokół skrzynki w systemie rolet podtynkowych i natynkowych, aby umożliwić dostęp i swobodne otwarcie skrzyni rolety.
Zamaskowanie rolety zewnętrznej podtynkowej

Na naszej stronie poświęconej roletom podtynkowym i we wcześniejszych wpisach w dziale porady omówiliśmy już bardzo szczegółowo, w jaki sposób należy przygotować grunt pod montaż rolet podtynkowych, czyli przedstawiliśmy sposoby zarówno cofnięcia, jak i ocieplenia nadproża oraz montażu okien. Teraz skupimy się na równie ważnym aspekcie z punktu widzenia estetyki ale również technicznym, czyli zamaskowaniu skrzynek podtynkowych.


Po zamontowaniu rolet podtynkowych, należy je odpowiednio obudować w zewnętrznym ociepleniu i zakryć w elewacji. Przypomnijmy, że rolety zewnętrzne podtynkowe umożliwiają zabudowanie w zewnętrznej elewacji i to przecież właśnie z powodu możliwości zakrycia skrzynek, rolety podtynkowe są tak popularne w ostatnim czasie. Przy obudowaniu rolet nie możemy jednak przesadzić i musimy pamiętać, że trzeba mieć możliwość swobodnego otworzenia klapy rewizyjnej w rolecie podtynkowej.


Najważniejszym aspektem z punktu widzenia technicznego jest sposób obróbki wokół klapy rewizyjnej rolety, która w systemie podtynkowym Integro znajduje się w dolnej części skrzynki. Otwierana ona jest ruchem klapy w dół, czyli na klapę rewizyjną skrzynki nie możemy najść tynkiem zewnętrznym, bo nie będziemy mogli otworzyć skrzynki rolety bez uszkadzania elewacji.
Jak zabudować rolety zewnętrzne w elewacji

W ciągu wielu lat naszej pracy zauważyliśmy, że najwięcej problemów sprawia obrabianie elewacją prowadnic rolety. Wiele osób chce całkowicie zamaskować prowadnice i zakrywa je zewnętrznym ociepleniem. Obecnie, prowadnice rolet podtynkowych dostępne są w kilkunastu kolorach i w ponad dwudziestu wzorach oklein, co sprawia, że zazwyczaj zlewają się one z oknem i nie rzucają się w oczy. Tym bardziej dziwi fakt tak nagminnego zakrywania całych prowadnic rolet, które później może sprawić nie lada problem przy próbie serwisu rolety, ponieważ całkowite zakrycie prowadnic elewacją wiąże się zazwyczaj z najściem i zabudowaniem części klapy rewizyjnej w rolecie podtynkowej.


Maksymalna odległość od zewnętrznej krawędzi prowadnic rolet podtynkowych, na jaką może zachodzić elewacja, to 20mm. I mówimy tu już o końcowym wymiarze, łącznie z ostatnią strukturą elewacji. Często spotykanym błędem przy obrabianiu rolet podtynkowych jest, że nachodzi się na prowadnice ociepleniem 20mm a następnie nakładany jest na to klej i ostatnia struktura tynku. Takim sposobem, łączny wymiar jest zdecydowanie większy niż wspomniane wyżej 20mm i również tutaj nie będzie można otworzyć klapy i dostać się do mechanizmów w skrzynce.


Polecanym sposobem obróbki prowadnic rolet podtynkowych w elewacji jest najście na prowadnice ociepleniem, licząc od ich zewnętrznej krawędzi, maksymalnie 10mm. Przy prawidłowym nałożeniu na to kleju i ostatniej struktury powinniśmy się zmieścić poniżej wartości 20mm, co pozwoli na swobodne otwieranie klapy, bez ryzyka uszkodzenia elewacji. Przy takiej obróbce, nie dochodzimy do klapy rewizyjnej na styk z elewacją, czyli zachowujemy kilkumilimetrowy bufor, pomiędzy elewacją a klapą rewizyjną skrzynki. Taki bufor jest konieczny gdyż często wnęki nie są równomiernie obrobione i mają tendencje do zawężania się szerokości przy rogach wnęki.


Drugą, jeszcze bezpieczniejszą wersją obróbki jest dojście z ociepleniem do boku rolety i nie nachodzenie w ogóle na prowadnice. Po nałożeniu kleju i obróbce, prowadnice są praktycznie w całości odkryte.


Zabudowa skrzynki rolety


Ukrycie w elewacji skrzynki rolety podtynkowej zazwyczaj nie sprawia większych problemów bo i nie ma tu większej filozofii. Jeśli przewidzieliśmy wcześniej montaż rolet podtynkowych i przygotowaliśmy pod to odpowiednio grunt, to ich zakrycie jest banalnie proste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu skrzynki nie schowają się w elewacji, to przy zachowaniu zasady, że od czoła skrzynki również będzie 20mm ocieplenia, musimy albo zwiększyć grubość całkowitego ocieplenia na tej ścianie budynku, na której skrzynki rolet nie mieszczą cię w elewacji, albo wykonać dodatkową obróbkę tylko wokół skrzynki rolety np. dodatkowe bonie. Bonie zakładane są na samą skrzynkę albo często spotykaną praktyką jest nakładanie ich wokół całej wnęki okiennej z roletą.

Jak nie maskować skrzynki podtynkowej w elewacji!Na pierwszym zdjęciu widzimy właśnie wspominany wcześniej przykład zbyt dużego najścia styropianem na prowadnice, co po nałożeniu kleju i struktury spowodowało, że nie ma możliwości otwarcia klapy rewizyjnej bez naruszenia tynku. Tutaj nie wiele brakowało, żeby wszystko było zrobione poprawnie, jednak zabrakło dopracowania szczegółów i efekt jest taki, że jeśli kiedyś zajdzie konieczność otwarcia klapy w skrzynce rolety, trzeba będzie podskrobywać część obróbki i tynku wnęki okiennej.


Jako ciekawostkę, przedstawiamy jak z całą pewnością nie należy zabudowywać skrzynki rolety podtynkowej. Tak jak we wspomnianym wcześniej przypadku lekkiego zajścia na klapę, można jeszcze spróbować dostać się do klapy kosztem niewielkich uszkodzeń tynku, tak tutaj mamy przykład dość ekstremalny. Na zdjęciu widzimy roletę podtynkową, założona na okno łukowe. O montażu rolet na okna łukowe napiszemy w osobnym tekście, tutaj skupmy się na artystycznej wizji autora. Według opisu, widoczna u góry, nad łukiem okna, skrzynka (srebrny pasek), zastała jeszcze w całości zakryta przez dodatkową warstwę ocieplenia na tej ścianie. I teraz mając na uwadze wszystkie powyższe wytyczne, odnośnie obrabiania i zakrywania rolet podtynkowych i wiedząc, że klapa rewizyjna jest od spodu skrzynki, należy zadać pytanie, co zrobi inwestor, jeśli trzeba będzie przeprowadzić serwis rolety? W tym wypadku nie obędzie się bez rozpruwania i to dosłownie rozpruwania całej elewacji pod skrzynką. Cały łuk pod skrzynką będzie musiał być wycięty, żeby można było dostać się do mechanizmów w skrzynce. Można mieć jedynie nadzieje, że serwis czy naprawa tej rolety nie będzie nigdy potrzebna, ale to tak jakby zaspawać maskę silnika w samochodzie i liczyć na to, że nie trzeba będzie nigdy dokonywać żadnych napraw czy czynności serwisowych, przy codziennym użytkowaniu.


Jak zabudować skrzynkę rolety natynkowej

Rolety natynkowe montowane są zarówno we wnęce okiennej jak i na elewacje, najczęściej już po dokonaniu ocieplenia. Z założenia, ten typ rolet nie jest przeznaczony do zakrywania i zabudowy w ociepleniu. Często jednak zdarza się, że rolety były montowane na budynku wiele lat temu i w czasie dokonywania termomodernizacji, powstaje problem z prawidłowym wykonaniem obróbki i tynkowaniem wokół skrzynki rolet. Rolety natynkowe, w odróżnieniu od rolet podtynkowych, musza mieć odkrytą całą skrzynkę. Czołowa i dolna część skrzynki w rolecie natynkowej stanowi jedną całość i jest jednocześnie jej klapą rewizyjną i nie ma możliwości jej zakrywania. Pod żadnym pozorem nie możemy nachodzić na nią ani ociepleniem ani tynkiem.


Szczególną uwagę musimy zwrócić na tynkowanie elewacji wokół rolet montowanych we wnękach. Tutaj najłatwiej jest popełnić błąd i zakryć ociepleniem skrzynkę rolety przy obklejaniu styropianem wnęki okiennej, zarówno od spodu, jak i od czoła. Obkładając styropianem wnękę okna, zawężamy jej wymiar i tym samym uniemożliwimy wyjęcie skrzynki czy nawet jej otwarcie. Przy obróbce powinniśmy zachować możliwość swobodnego otwarcia i wyjęcia klapy skrzynki rolety.


Ale również przy roletach zamontowanych poza wnęką okienną dochodzi do nieprawidłowości w obróbce. Najczęściej poprzez zachodzenie i zakrywanie styropianem prowadnic. Jeśli już koniecznie musimy zakrywać styropianem prowadnice rolet, to nie dochodźmy tym styropianem do samej skrzynki i pozostawmy przy skrzynce kilkucentymetrowa przestrzeń, która umożliwi jej otwarcie.Prawidłowo otynkowana roleta zewnętrzna, pozwala na bezproblemowy dostęp i roznitowanie skrzynki a także jej otwarcie i zdjęcie klapy bez uszczerbku dla elewacji.