Na jakim etapie budowy domu montować rolety zewnętrzne i kiedy powinniśmy zacząć planowanie ich montażu?

Na jakim etapie budowy domu montować rolety zewnętrzne i kiedy powinniśmy zacząć planowanie ich montażu?


Rolety zewnętrzne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i pomału stają się nieodłącznym elementem każdego nowo powstającego domu. Aby cieszyć się z walorów estetycznych rolet, należy zaplanować ich montaż na odpowiednim etapie budowy domu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów przy montażu. To, kiedy powinniśmy montować rolety zewnętrzne, uzależnione jest w głównej mierze od wybranego przez nas systemu. Część rolet wymaga planowania już na etapie projektowania domu, część systemów można jeszcze zaadoptować w czasie wylewania nadproży lub montowania okien. Dużą rolę odgrywa nie tylko sam system rolet ale również sposób podnoszenia i sterowania roletami. Przy wariancie podnoszenia elektrycznego rolety, musimy odpowiednio wcześniej zaplanować i rozprowadzić instalację elektryczną.


W poniższym wpisie, postaramy się pokrótce przeanalizować oferowane przez nas systemy rolet zewnętrznych pod kątem odpowiedniego czasu i planowania ich montażu w nowobudowanych domach, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i najczęściej zadawane przez Klientów pytania.
Rolety podtynkowe - kiedy powinniśmy zacząć myśleć o montażu budując dom?

Na jakim etapie montować rolety zewnętrzne podtynkowe

Jest to obecnie najpopularniejszy system rolet do zabudowy podtynkowej i dlatego poświęcimy mu w tym wpisie pierwsze miejsce, ponieważ tutaj trzeba odpowiednio zaplanować poszczególne etapy budowy, właściwie już podczas projektowania domu.


Rolety zewnętrzne podtynkowe, z racji swojej konstrukcji, przeznaczone są do zabudowy w zewnętrznym ociepleniu budynku. Aby to prawidłowo zrobić, musimy zarówno zaplanować odpowiednio nadproże, montaż okien jak i dopasować grubość ocieplenia budynku, aby w całości zakryć skrzynki. Wszystkie te etapy zostały bardzo szczegółowo opisane na stronie - Rolety zewnętrzne podtynkowe, gdzie znajdują się zdjęcia poglądowe różnych wariantów, sposobów montażu i wykonania nadproży i montażu okien. Jak więc widzimy, planowanie montażu rolet podtynkowych powinniśmy rozpocząć dość wcześnie, aby nie musieć później dokonywać zmian i korekt w projekcie budynku.
Kiedy montujemy rolety zewnętrzne podtynkowe?


To, na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne podtynkowe determinuje ich charakterystyka. Prawidłowo, rolety zewnętrzne podtynkowe montujemy do ramy okiennej, tak więc rolety podtynkowe montujemy po montażu okien i przed wykonaniem ocieplenia budynku, ponieważ skrzynki rolet muszą być zakryte w całości warstwą ocieplenia.


Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że przynajmniej my, na podstawie naszego doświadczenia, preferujemy montaż rolet na oknach, które nie są świeżo zamontowane i zdążyły już się odpowiednio ułożyć. Czasem bowiem bywa, że nieprawidłowo zamontowane okna zawężają się na szerokości poprzez napór pianki montażowej. Odczekanie i zamontowanie rolet do ram po kilku, kilkunastu dniach uchroni rolety przed zawężeniem prowadnic. Najlepiej więc zaraz po montażu okien dokonać dokładnego ich pomiaru a czas potrzebny na wykonanie rolet potraktować jako bufor bezpieczeństwa. Zresztą następnym aspektem wielokrotnie przez nas przerabianym, jest zgodność wymiarów wykonanych okien z projektem. Tutaj również często zdążają się rozbieżności, dlatego my zawsze dokonujemy dokładnego pomiaru pod rolety na już zamontowanych oknach. Jest to szczególnie ważne w przypadku dokonywania podziałów rolet na mniejsze części przy większych szerokościach, żeby podział był w odpowiednim miejscu. Aspekt dzielenia rolet na oknach balkonowe i HS szerzej opisaliśmy na naszym blogu - Rolety zewnętrzne na drzwi tarasowe i okna przesuwne HS / HSTJeśli chodzi o zgranie montażu rolet z rozciąganiem zasilania, to w naszym przypadku, to czy jest już na budynku rozprowadzone zasilanie czy nie, nie ma większego znaczenia, ponieważ rolety sprawdzane są i regulowane podczas montażu przy pomocy kabla serwisowego. Nie jest wymagane podłączenie rolet do ich docelowego zasilania na budynku do ich sprawdzenia podczas montażu. Co więcej, w skrzynkach rolet podtynkowych nie dokonuje się łączeń elektrycznych. Z każdej skrzynki rolety wypuszczony jest kabel silnikowy o długości co najmniej 1,2mb co umożliwia doprowadzenie i podłączenie go przez elektryka w puszcze przyłączeniowej np. obok rolety w późniejszym etapie.
Kiedy montujemy rolety zewnętrzne natynkowe?

Kiedy montujemy rolety zewnętrzne natynkowe?


Często zdarza się, że w nowych domach nie ma już możliwości zamontowania rolet podtynkowych, czy to z powodu braku warunków technicznych czy też zbyt małego ocieplenia, które nie pokryje w całości skrzynek. W takim wypadku pozostaje nam już tylko montaż standardowych rolet natynkowych, ze skrzynkami na wierzchu. W przypadku tego systemu, nie jest wymagane ani odpowiednie przygotowanie nadproża ani elewacji. Rolety natynkowe możemy montować praktycznie w dowolnym momencie.


W przypadku nowych elewacji, najlepszym, ale i najtrudniejszym do skoordynowania momentem montażu rolet jest czas po nałożeniu na elewacji kleju ale jeszcze przed nałożeniem ostatecznej struktury czy też końcowym pomalowaniem elewacji. Ponieważ wnęki są często nierówne, co jest widoczne zwłaszcza po zamontowaniu rolet, powstałe nierówności czy też szczeliny powstałe pomiędzy elewacją a roletą można wypełnić nakładając ostatnią strukturę. Jest to wariant optymalny ale bardzo trudny do zrealizowania, z uwagi na czas potrzebny na wykonanie rolet. Od pomiaru do montażu w środku sezonu może upłynąć nawet od 3 do nawet 6 tygodni, a z doświadczenia wiemy, że ekipy od elewacji nie będą czekać ani wracać z rusztowaniami po kilku tygodniach. Dlatego najczęściej rolety natynkowe montowane są już po wykonaniu całej elewacji.

Jeśli mamy świeżo wykonaną elewacje, to trzeba tu obowiązkowo odczekać zalecany przez producenta czas na całkowite wyschnięcie elewacji nim zaczniemy w niej wiercić pod rolety. Jeśli elewacja nie zdołała wyschnąć i odpowiednio stwardnieć, może łatwo dojść do jej zabrudzenia.


Pamiętajmy również, że jeśli rolety natynkowe mają być podnoszone elektrycznie, musimy do nich doprowadzić przewody z instalacji elektrycznej pod rolety. W tym typie rolet możliwe jest wykonanie łączeń wewnątrz skrzynki rolety. W takim wypadku, jeśli rolety natynkowe będą montowane po wykonaniu elewacji, bardzo ważnym jest odpowiednie wyprowadzanie kabli w wyznaczonych do tego miejscach, aby nie było ich widać po zamontowaniu rolet ani nie trzeba było wykuwać w świeżej elewacji koryta na doprowadzanie kabla do skrzynki rolety. W przypadku standardowego montażu rolet zewnętrznych na elewacji, kabel powinien znajdować się około 4 cm od górnego rogu wnęki okiennej, w lewo lub prawo, zależnie od strony. Jest to przykład dla standardowego montażu, ale może on się różnić w zależności od warunków technicznych, dlatego szczegółowe miejsce wyjścia kabla powinnyśmy ustalać z firmą, która będzie nam montować rolety. Przestrzegamy przed uzgadnianiem warunków technicznych dla kabli z inną firma i branie do montażu innej, bo każdy może mieć inne preferencje i wymogi odnośnie prowadzenia kabli do rolet.


Wyjście umiejscowienie kabla zasilającego do rolety zewnętrznej natynkowej

Szczegóły tego, jak i jakie przewody doprowadzić do rolet znajdą Państwo na stronie - silniki do rolet


Jeśli natomiast rolety zewnętrzne natynkowe będą podnoszone ręcznie, pamiętajmy, że w takim wypadku konieczne jest dokonanie odwiertu od zewnątrz do środka domu na mechanizm do podnoszenia ręcznego. Jeśli więc wykańczamy wnętrze, to odpowiednim do tego momentem jest czas przed położeniem gładzi czy też ostatecznym pomalowaniem ścian wewnętrznych.


Kiedy montujemy rolety zewnętrzne naokienne?

Kiedy montujemy rolety zewnętrzne naokienne?


Rolety naokienne straciły na popularności w ostatnim czasie na rzecz rolet podtynkowych, opisanych w pierwszym punkcie tego artykułu. Przewaga rolet podtynkowych nad naokiennymi została już przez nas wielokrotnie opisywana. Jeśli mimo wszystko będziemy montować rolety naokienne, to tutaj planowanie ich trzeba już rozpocząć koniecznie na etapie projektowania domu, ponieważ wysokość wnęk musi być zwiększona o wymiar skrzynki. Przestrzegamy jednak przed najczęstszym błędem, rolety naokienne to nie są rolety podtynkowe i posiadają inne wymiary skrzynek. W roletach naokiennych, plastikowa skrzynka montowana jest na okno i razem z oknem dopiero osadzana we wnęce okiennej. Ze względu na mnogość systemów naokiennych po szczegóły techniczne należy kontaktować się z dostawcą okien, gdyż to oni musza zamontować rolety na oknach przed montażem okien.


I tutaj bardzo ważna uwaga. Nie róbmy częstego błędu i nie dowiadujmy o aspektach technicznych u kogo innego a później zamawiajmy rolety naokienne u kogo innego. To bardzo częsty błąd, który może powodować bardzo poważne problemy. Od razu uprzedzam, że my wycofaliśmy się z montażu rolet naokiennych, nie podpowiemy o ile zwiększyć wnęki. Tego dowiadujmy się u dostawcy naszych przyszłych okien.Etapy planowania montażu rolet - podsumowanie


Podsumowując, zależnie od wybranego systemu rolet, musimy wcześniej podjąć odpowiednie kroki, by prawidłowo skoordynować wszystkie etapy budowy, aby w pełni cieszyć się estetycznie wykonanymi roletami, bez konieczności dokonywania nagłych zmian czy poprawek.


powrót


Zobacz również
rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe

Pod tym linkiem znajdą Państwo wszystkie szczegóły techniczne i opisywane w tym artykule aspekty konieczne do zaplanowania przy wyborze rolet podtynkowych, takich jak odpowiednie przygotowanie wraz z ociepleniem nadproża, montaż okien, czy prawidłowe wykonanie elewacji, niezbędne do zabudowy skrzynek podtynkowych.

Więcej


  rolety zewnętrzne

  Rolety zewnętrzne natynkowe

  Rolety natynkowe są wciąż najpopularniejszym systemem i z pewnością jeszcze długo to się nie zmieni Rolety natynkowe mogą być montowane zarówno na elewacje jak i we wnęce. Pod tym linkiem znajdą Państwo szczegółowy opis obu wariantów montażu rolet natynkowych a także bogatą galerię zdjęć samych rolet jak i sposobów ich montażu.

  Więcej


  rolety zewnętrzne Łódź

  Rolety zewnętrzne Łódź

  Rolety zewnętrzne montujemy na terenie miasta Łódź i okolice nieprzerwanie od 1999 roku. Wieloletnie doświadczenie w zakresie montażu rolet zewnętrznych sprawia, że pomożemy dobrać Państwu odpowiednie rozwiązanie dla poprawnego funkcjonowania rolet w codziennym użytku. Zapraszamy do skorzystania z możliwości darmowej wyceny i pomiaru.

  Więcej
  Silniki do rolet SIMU

  Silniki do rolet SIMU

  Wspominając o silnikach i odpowiednim doprowadzeniu do nich kabli, pamiętajmy o wyborze jak najlepszego produktu, aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością rolet. Stosowane przez nas silniki SIMU cechuje niezawodność i wysoka kultura pracy. W zależności od wyboru sterowania, należy odpowiednio wykonać instalację elektryczną pod rolety. W poszczególnych typach silników został opisany sposób doprowadzenie i wykonania instalacji elektrycznej.

  Więcej


  silnik radiowy przeciążeniowy SIMU Hz

  Silnik przeciążeniowy radiowy SIMU T5 AUTO Hz

  Najpopularniejszym i zarazem najprostszym pod względem wykonania instalacji elektrycznej jest roleta zasilana silnikiem radiowym. Silnik radiowy wymaga jedynie doprowadzenia zasilania. nie jest wymagane budowanie skomplikowanych schematów łączeniowych. Sterujemy roletami za pomocą szerokiej gamy pilotów, jedno i wielokanałowych. Silniki radiowe SIMU wyróżnia wysoka bezawaryjność i cicha praca.

  Więcej