Rolety podtynkowe i cofnięcie nadproża - Porady

Rolety podtynkowe i cofnięcie nadproża - Porady - www.wolny.org.pl

Jeśli chcemy zamontować rolety podtynkowe, które są najlepszym wyborem wśród rolet do zabudowy podtynkowej do nowego domu, warto zadbać o prawidłowe ocieplenie betonowego nadproża, by zapobiec powstaniu mostków termicznych i przemarzaniu. Często wiąże się to z koniecznością cofnięcia nadproża.

Cofnięcie nadproża pod rolety podtynkowe

Cała operacja cofnięcia nadproża nie jest tak skomplikowana, jak się z początku wydaje. To, o ile cofniemy nadproże, uzależnione jest od wielu czynników. Cofnięcie nadproża zawsze należy ustalić z projektantem lub kierownikiem budowy. Trzeba również zaznaczyć, że ten sposób należy zastosować, jeśli grubość naszego ocieplenia na budynku jest wystarczająca do zakrycia skrzynek rolet podtynkowych.

Nadproże cofamy względem lica okna o tyle, ile chcemy dać ocieplenia pomiędzy skrzynką rolety a nadprożem. Najmniejszą wartością są 2cm. Przy tej grubości warto zastosować styropian utwardzony, dla lepszej ochrony. Oczywiście, im dalej cofniemy nadproże, tym grubszy styropian będziemy mogli zastosować . Bardzo ważne jest, żeby przyklejony na nadproże styropian nie wychodził poza lico okna, by później nie wypychał skrzynki rolety podtynkowej.


Cofnięcie nadproża i okna pod rolety podtynkowe

Jeśli grubość ocieplenia na budynku jest niewystarczająca do zakrycia skrzynki rolety podtynkowej (np. skrzynki Integro), należy oprócz nadproża cofnąć również okno w głąb wnęki okiennej. To, ile cofniemy okno uzależnione jest od grubości ocieplenia i wielkości skrzynek rolet podtynkowych. Dla poniższego wpisu przyjmiemy wartość ocieplenia na budynku 15cm, natomiast skrzynka rolety będzie mieć wartość 18cm. Trzeba pamiętać, że od czoła skrzynki jest również tzw. listwa tynkowa. Jej wartość jest różna w zależności od stosowanego systemu i producenta rolet podtynkowych. Na potrzeby wyliczeń przyjmiemy najpopularniejszą wartość listwy tynkowej, czyli 2cm.


Rolety podtynkowe i cofnięcie nadproża i okna - Porady - www.wolny.org.pl

Skrzynka o wymiarze 18cm + listwa tynkowa od czoła skrzynki o wartości 2cm daje łącznie 20,5cm do zakrycia. Styropian na budynku to 15cm. Brakuje nam zatem 5.5cm, żeby zakryć rolety podtynkowe. Cofamy więc okno w głąb wnęki okiennej o brakujące 5,5cm. Natomiast nadproże, na którym będzie jeszcze styropian 2cm ocieplający nadproże, cofamy o 7.5cm w głąb wnęki okiennej. Jeśli pozwalają na to warunku techniczne, możemy cofnąć nadproże o jeszcze większą wartość, by ocieplić nadproże pod rolety podtynkowe grubszym styropianem. Zawsze warto stosować również utwardzony styropian, który posiada lepsze właściwości izolacyjne.Stosujemy analogiczny przykład wyliczeń przy innych grubościach ocieplenia na budynku i wielkościach skrzynek. To jakiej wielkości są skrzynki podtynkowe uzależnione jest od wielu czynników. Najważniejszym są wymiary okna szerokość/wysokość, zastosowany profil rolet, a nawet rodzaj zastosowanego silnika. Markowe i niezawodne silniki przeciążeniowe wymagają zastosowania grubszego wałka w rolecie, co może wpłynąć na wielkość skrzynki. Dlatego w zapytaniu do firmy należy zawsze podać wszelkie szczegóły odnośnie rolet podtynkowych, by otrzymać jak najdokładniejsze wymiary skrzynek.Więcej szczegółów i zdjęć poglądowych, odnośnie prawidłowego przygotowania nadproży, zamontowania okien i ocieplenia nadproży pod montaż rolet podtynkowych znajduje się na stronie www.wolny.org.pl >> Rolety podtynkowe - cofnięcie nadproży i ich ocieplenie

 


powrót

Polecane
 • Które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu? - PORADY - www.wolny.org.pl
 • Które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu?

 • rolety podtynkowe
  Rolety podtynkowe

  Co zrobić, jeśli chcemy zamontować w nowym domu rolety zewnętrzne, ale nie chcemy mieć widocznych skrzynek ale nie chcemy powodować powstawania mostków termicznych? Odpowiedzią są rolety podtynkowe. Od wielu już lat namawiamy naszych Klientów na ten właśnie typ rolet. Co prawda, żeby rolety spełniały swoją rolę, należy uprzednio poczynić kilka kroków względem właściwego przygotowania i zaizolowania nadproża, ale sa to czynności na tyle proste, że udaje się je wykonać w 99% przypadków.
  Przez wiele lat naszej działalności, zdobyliśmy na tyle duże doświadczenie w poprawnym montażu rolet podtynkowych, że postanowiliśmy się podzielić z Państwem swoja wiedzą. Nawet, jeśli nie zdecydują się Państwo na montaż w naszej firmie, chociaż w przypadku rolet podtynkowych mamy wyjątkowo atrakcyjna ofertę na rynku, to warto zapoznać się z podstawowymi wymaganiami, które opisaliśmy na stronie „Rolety Podtynkowe” Znajdują się tam szczegółowe opisy różnych rozwiązań i trików, które pozwalają zakryć rolety podtynkowe nawet przy małej grubości ocieplenia.
  Najważniejszym jest odpowiednio zaizolować nadproże i zamaskować rolety podtynkowe w elewacji.

  Więcej