Rolety sterowane ręcznie czy elektrycznie

Przed wyborem, jaki sposób sterowania rolet wybrać, ręczny czy elektryczny staje każdy, kto zamierza zamontować rolety zewnętrzne. Każdy sposób sterowania rolet ma swoje plusy i minusy. Postaramy się tu przybliżyć wady i zalety poszczególnych systemów sterowań rolet, co być może pomoże Państwu w podjęcie decyzji odnośnie odpowiedniego sterowania rolet.
Rolety sterowane ręcznie – wady i zalety.


Niewątpliwie, ciągle najpopularniejszym sposobem sterowania rolet jest mechanizm ręczny, czyli podnoszenie na sznurek. Jest to najprostszy i zarazem najtańszy sposób sterowania roletami zewnętrznymi. Podnoszenie ręczne do standardowych rolet nie wymaga dodatkowych kosztów i jest wliczone już w cenę rolety. Rolety zewnętrzne podnoszone ręcznie nie są uzależnione od braku napięcia czy awarii zasilania, uniemożliwiających obsługę rolet elektrycznych. Przy cięższych roletach, stosuje się w podnoszeniu ręcznym zwijacze korbowe, które posiadają specjalna przekładnię 3:1 umożliwiającą podniesienie swobodne podnoszenie rolet ważących ponad 10kg. Ma to zastosowanie zwłaszcza w roletach na drzwi tarasowe czy też w dużych witrynach. W podnoszeniu ręcznym, osprzęt rolety, znajdujący się wewnątrz pomieszczenia, czyli kasetka (zwijacz), sznurek (linka) i przelotka mogą być w kolorze białym lub brązowym.Minusem rolet sterowanych ręcznie może być estetyka, zwłaszcza w nowych domach i mieszkaniach. Nie do każdego wystroju, zwłaszcza nowoczesnego, będą pasować mechanizmy do ręcznej obsługi rolety. Tu niewątpliwą przewagę maja rolety sterowane elektrycznie. Dodatkowym minusem sterowania ręcznego jest fakt, że wymaga on określonych warunków technicznych i nie zawsze jest możliwość go zastosować prawidło, np. jeśli nie mamy dostępu w pobliże okna, na którym ma być roleta sterowana ręcznie lub zabudowa, zwłaszcza kuchenna, tj. szafki. dochodzą do samej wnęki okiennej.Z biegiem czasu i w miarę użytkowania rolet podnoszonych ręcznie, mechanizmy mogą ulec zużyciu ale to akurat nie jest wielkim problemem, gdyż praktycznie w każdej ręcznej rolecie można dokonać wymiany osprzętu ręcznego na nowy. Wymiana sznurka czy też kasetki (zwijacza) nie jest drogą rzeczą.Rolety sterowane elektrycznie – wady i zalety.


Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie wyróżnia wygoda i komfort obsługi. Rolety elektryczne są pomału standardem przy zamawianiu rolet do nowych domów, zwłaszcza wśród Klientów wybierających rolety zewnętrzne podtynkowe. Z pewnością, w nowych domach, sterowanie elektryczne jest o wiele subtelniejsze i bardziej estetyczne od mechanizmów przy ręcznych roletach. Rolety elektryczne mogą być sterowane z przełącznika klawiszowego lub z pilota. Każdy wariant wyróżnia inny zestaw cech. Niewątpliwą zaletą rolet elektrycznych sterowanych z przełącznika, jest możliwość stosowania różnego rodzaju systemów, typu inteligentny dom, czy też sterowników, które umożliwią rozbudowę systemu o dodatkowe włączniki centralne czy też grupowe, jak również umożliwiające sterowanie rolet z telefonu.


Rolety elektryczne radiowe, sterowane z pilota wyróżnia prostota prowadzenia instalacji elektrycznej. Wystarczy dociągnąć do takiej rolety zasilanie z sieci. Rolety sterowane elektrycznie na pilota również można doposażać w różnego rodzaju sposoby sterowania roletą, od najprostszych pilotów jednokanałowych, po piloty centralne, zbiorcze, czy z automatyką czasową. Oferowane przez nas rolety radiowe z silnikami marki SIMU, posiadają bogatą gamę pilotów i systemów sterowań, także systemów typu inteligentny dom, czyli SIMU Live-in które umożliwiają sterowanie roletami elektrycznymi przez telefon a także zarządzać innymi komponentami przez system sterowników i pilotów SIMU, np. światło czy kontakty.


Jeśli wybieramy rolety elektryczne sterowane z pilota, musimy wybrać sprawdzonego producenta silników, czyli np. SIMU, który gwarantuje bezproblemową obsługę. Wiąże się to jednak z poniesieniem nieco większych kosztów. I tutaj ukazuje się nam jedna z potencjalnych wad rolet sterowanych elektrycznie, czyli cena. Cena rolet elektrycznych jest bez wątpienia wyższa aniżeli rolet sterowanych ręcznie. Trzeba jednak zauważyć, ze na przestrzeni ostatnich kilku lat, rolety sterowana elektrycznie zyskały na takiej popularności, że ich ceny znacząco spadły, a i wybór poszczególnych silników jest o wiele większy, i w głównej mierze zależny od zasobności naszego portfela.


Dodatkową wadą sterowania elektrycznego jest możliwość uszkodzenia rolety a nawet silnika przy sterowaniu roletą zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie roleta może przymarznąć. Takie uszkodzenia zdążają się też latem, kiedy na drodze rolety znajduje się przeszkoda, której nie zauważymy sterując roletą. Na całe szczęście, istnieje sposób na uniknięcie tego typu uszkodzeń, poprzez stosowanie w roletach elektrycznych napędów przeciążeniowych. Napędy przeciążeniowe do rolet wyłączą jej pracę w razie przymarznięcia. Więcej o tego typu napędach znajduje się w jednym z naszych wcześniejszych wpisów w dziale porady.


Przy sterowaniu elektrycznym rolet konieczne jest odpowiednie rozprowadzenie instalacji w domu czy mieszkaniu. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy, wykańczania czy też remontu, warto pomyśleć zawczasu i rozprowadzić odpowiednio instalację elektryczną pod rolety, w zależności od wybranego przez nas sposobu sterowania. Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku domów i mieszkań już gotowych. Tutaj doprowadzenie instalacji pod rolety elektryczne może przysporzyć wielu problemów.Rolety sterowane ręcznie czy elektrycznie?


Nie ulega wątpliwości, że głównym czynnikiem determinującym wybór pomiędzy sterowaniem ręcznym a elektrycznym rolet są nasze finanse. Jeśli zależy nam na estetyce i komforcie obsługi, warto wybrać rolety sterowani elektrycznie. Przy wyborze rolet sterowanych elektrycznie, zwłaszcza przy roletach sterowanych radiowo z pilota, bardzo ważnym jest dokonanie odpowiedniego wyboru względem producenta osprzętu. Tutaj oszczędności na silnikach mogą być tylko pozorne, gdyż tanie rozwiązanie mogą być uciążliwe przez swoją awaryjność. Pamiętajmy, że rolety elektryczne to inwestycja na lata i czasem warto wydać trochę większą sumę a mieć spokój. Jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z napędami elektrycznymi, a chcemy cieszyć się zaletami stosowanie rolet zewnętrznych, to rolety sterowane ręczne będą również dobrym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.
powrót

Zobacz również
  rolety podtynkowe
  Rolety podtynkowe

  Rolety podtynkowe Integro, to najlepszy i polecany przez nas system rolet zewnętrznych.

  Aluminiowa skrzynka podtynkowa idealnie chowa się w zewnętrznej elewacji budynku. Klapa rewizyjna również znajduje się od zewnątrz tym samym skrzynka rolety w żaden sposób nie ingeruje we wnętrze naszego domu.

  Rolety montujemy przed ociepleniem budynku.

  Więcej


  rolety zewnętrzne
  Rolety zewnętrzne

  Rolety zewnętrzne poprawiają komfort i bezpieczeństwo, jednocześnie stanowiąc dodatkową izolację, dzięki zastosowaniu wewnątrz aluminiowego pancerza specjalnej pianki.

  Nasze rolety zewnętrzne wytwarzane są wyłącznie z najwyższej klasy profili aluminiowych.

  Więcej