Rolety zewnętrzne i ich rodzaje

Rolety zewnętrzne i ich rodzaje - PORADY - www.wolny.org.pl

Rolety zewnętrzne dostępne są w kilku wariantach. Zależnie od tego, czy budujemy dom, czy mamy już swoje wymarzone cztery kąty, a może dopiero projektujemy dom, należy wybrać odpowiedni dla nas rodzaj rolet zewnętrznych. Z podstawowych wariantów wyróżniamy rolety natynkowe, podtynkowe i naokienne.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety zewnętrzne natynkowe są najpopularniejszym systemem rolet zewnętrznych. Ze względu na swoją uniwersalność i kompaktową konstrukcję, rolety natynkowe mogą być stosowane zarówno w nowych jak i już istniejących domach. Dodatkowo, rolety natynkowe mogą być stosowane jako:

 • zabudowa balkonów
 • zabudowa altanek i altan letniskowych
 • zabudowa zadaszonych tarasów
 • zabudowa szaf i zamknięcie szaf i boksów
 • Rolety natynkowe mogą być montowane w domach w wariancie montażu na elewację budynku lub we wnęce okiennej. W wariancie montażu na elewację, skrzynka rolet nie wchodzi w światło szyby i nie zmniejsza jego światła.


  Rolety zewnętrzne podtynkowe

  Rolety zewnętrzne podtynkowe to typ rolet, który stosujemy w nowych domach. Rolety zewnętrzne podtynkowe muszą być uwzględnione w trakcie projektowania lub budowy. Najpóźniejszym momentem, w którym możemy zdecydować się na zastosowanie rolet podtynkowych, jest moment montowania nadproży i okien.

  Rolety zewnętrzne podtynkowe wyróżnia fakt, że jako jedyny system rolet do zabudowy, rolety podtynkowe ze skrzynką Integro nie ingerują w żaden sposób do wnętrza naszego domu. Cała skrzynka Integro umieszczona jest na zewnątrz obiektu. Co za tym idzie, nie mamy wewnątrz klap rewizyjnych od skrzynek rolety, poprzez brak przemarzania i braku mostków termicznych. Warto wspomnieć, że rolety zewnętrzne podtynkowe, jako jedyny system rolet do zabudowy, jest rekomendowany do stosowania w domach energooszczędnych oraz pasywnych przez Instytut Budownictwa.

  To, czy możemy zastosować rolety podtynkowe uzależnione jest w głównej mierze od grubości ocieplenia. Jeśli ocieplenie nie jest na tyle grube, by w całości zakryć skrzynkę rolety podtynkowej, możemy dokonać kilku zmian w obrębie nadproża.

  Wszystkie porady odnośnie sposobu zamontowania i wykonania nadproży znajdują się na naszej stronie głównej www.wolny.org.pl w dziale Rolety Podtynkowe.


  Rolety naokienne

  Rolety zewnętrzne naokienne są systemem z plastikową skrzynką nakładaną bezpośrednio na okno i razem z oknem montowane są we wnęce muru. Skrzynka rolet naokiennych wchodzi do wnętrza domu i tu też znajduje się klapa rewizyjna, umożliwiające serwis rolety. Z tego też powodu, nie można zabudować skrzynki rolety naokiennej. Jeśli się jednak na to zdecydujemy musimy brać pod uwagę, że każdorazowe otworzenie skrzynki spowoduje konieczność zrywania zabudowy i uszkodzenia wykończonego wnętrza. Trzeba się również liczyć z faktem, że rolety naokienne nie są najlepszą izolacją i często przez skrzynki po prostu wieje. Rolety zewnętrzne naokienne są z powodzeniem stosowane za zachodzie, jednak trzeba pamiętać, że są one popularne w miejscach, gdzie występują srogie zimy i ujemne temperatury.


  Nadproża roletowe, rolokasety

  Nadproża do rolet są coraz mniej popularnym systemem rolet ale ciągle spotykanym. Jego minusami są te same cechy, co przy roletach nakładanych na okna, czyli klapa rewizyjna umiejscowiona wewnątrz domu i brak możliwości jej zabudowy z zachowaniem łatwej i bezinwazyjnej możliwości otwarcia jej w przypadku serwisu. Dodatkowo nie jest to system który zapewnia najwyższe właściwości izolacyjne. Jednym słowem występują tu mostki termiczne, które dla przykładu nie pojawiają się w przypadku prawidłowego zamontowania rolet podtynkowych.

   

  Jak więc widać, wybór rodzaju rolet zewnętrznych uzależniony jest od naszych preferencji, tego gdzie i do czego chcemy zastosować rolety zewnętrzne ale także od stanu i aktualnego etapu naszej budowy


  powrót