Duże okna balkonowe z przeszkleniami, zapewniają nam wysoki poziom nasłonecznienia i znakomicie doświetlają wnętrze, zapewniając odpowiedni stopień jasności. To samo dotyczy popularnych w ostatnim czasie okien tarasowych przesuwnych HS czy też HST, z jedną częścią w formie dużego przeszklenia a jedną częścią w formie drzwi tarasowych przesuwnych.
To co z jednej strony jest niewątpliwą zaletą, czyli duże przeszklenia i dopływ światła słonecznego mogą stanowić również wadę. Duże połacie szklane w oknach tarasowych i balkonowych będą powodować również nagrzewanie się wnętrza domu, zwłaszcza w upalne i gorące lato. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych wpisach, najlepszą ochroną w takim wypadku stanowią rolety zewnętrzne, które również sprawdzą się doskonale zimą, jako dodatkowa izolacja okien. Czy jednak jest możliwość montażu rolet na tak dużych oknach tarasowych i przesuwnych HS?
Okna i drzwi balkonowe czy też tarasowe charakteryzują się obecnie dużymi gabarytami i szerokościami oscylującymi w przedziale 2,5mb – 4,5mb. Takie wielkości okien tarasowych powodują, że przy montażu rolet zewnętrznych powstaje nierzadko problem z dobraniem odpowiedniego rozwiązania technicznego, który pozwoli nam zamontować rolety zewnętrzne na wspomniane połacie. A rozwiązania są dwa: dobieramy odpowiednio duży profil rolet albo dzielimy rolety na mniejsze części. Jakie więc rolety należy stosować na drzwi balkonowe, tarasowe i okna przesuwne? Dzielone czy z jednej całości?
Rolety zewnętrzne dzielone czy z jednej całości?
Przed montażem rolet zewnętrznych na duże okna balkonowe i tarasowe należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak rodzaj montowanych rolet, czy są to rolety natynkowe czy podtynkowe, czy w oknach balkonowych i tarasowych są słupki stałe czy ruchome, które części okna są otwieralne a które to fix, ale przede wszystkim, należy brać pod uwagę warunki techniczne i możliwości poszczególnych profili roletowych. Ponieważ każdy profil rolety posiada jasno określone przez producenta rolet i profili warunki techniczne, w których zawierają się maksymalne i zalecane szerokości, do których można stosować dany profil oraz maksymalną powierzchnię rolety z danego profilu. To właśnie te dwa parametry, czyli maksymalna szerokość i maksymalna powierzchnia rolety zewnętrznej wykonanej z danego profilu będą głównym determinantem w wyborze odpowiedniego rozwiązania technicznego przy montażu rolet na duże i szerokie drzwi balkonowe oraz okna tarasowe.
Zaleca się, aby gabaryty rolety zewnętrznej wykonanej z podstawowego profilu rolety, nie przekraczały 2,5mb szerokości oraz 6,5m2 powierzchni całej rolety. Przy obecnie spotykanych wielkościach okien tarasowych i przesuwnych istnieje konieczność zwiększenia wielkości profilu rolety, jeśli ta ma być wykonana z jednej całości. Ale i większe profile, czyli PA-45 czy PA-52 mają swoje ograniczenia. Największa roleta zewnętrzna, jaka może być wykonana z profilu PA-52 nie może przekroczyć szerokości 3,7mb oraz powierzchni 8m2. Tyle jeśli chodzi o aspekty techniczne. Natomiast z praktycznego punktu widzenia i wieloletniej praktyki osobiście zawsze zalecamy podzielenie szerokich rolet na mniejsze części. Podział rolety powoduje jej usztywnienie, co pozytywnie wpływa na oddziaływanie np. wiatru ale również poprawia walory użytkowe rolet. Dla przykładu, jeśli mamy okna balkonowe, w których część jest otwieralna a część stała, przy wychodzeniu na taras otwieramy tylko roletę zamontowaną na otwieralnej części a pozostałe części pozostają zasłonięte. Nie musimy każdorazowo odsłaniać całego okna, jak to ma miejsce przy roletach nie dzielonych, wykonanych z jednej całości.
Podział rolet następuje zazwyczaj w miejscu występowania słupków stałych w oknach, do których montowana jest dodatkowa prowadnica rolety, które jest wspólna dla obu części rolety dzielonej. Mowa tu o wariancie rolety zewnętrznej montowanej bezpośrednio do okna. W wariancie montowania rolet natynkowych na elewację, czyli oddalonych od okna, prowadnica środkowa montowana jest do skrzynki i do podłoża.
Jakie rolety na drzwi tarasowe przesuwne HS, HST, HKS
Rolety na okna HS, HST, HKS stosujemy zależnie od gabarytów okien. Jeśli zależy nam na wykonaniu rolet zewnętrznych z jednej całości, roleta nie może przekraczać wspomnianych wyżej parametrów maksymalnych dla poszczególnych profili. Natomiast przy oknach przesuwnych, podział rolety sprawdza się bardzo dobrze. Środkowa, łączona dla obu części prowadnica rolety, pokrywa się ze środkowym słupkiem stałym okna przesuwnego, a jak już wspominaliśmy wcześniej, podzielona roleta jest bardziej funkcjonalna i wytrzymalsza na działanie warunków zewnętrznych np. wiatru.
Rolety zewnętrzne podtynkowe na duże okna tarasowe i przesuwne
I tutaj dochodzimy do głównej zalety stosowania podziałów w roletach zewnętrznych, montowanych na duże szerokości okien. Otóż większe profile rolety, takie jak PA-45 czy PA-52 posiadają większy nawój, czyli wymagają stosowania większej skrzynki, do której zwijają się roleta. A jak już wielokrotnie się przekonaliśmy i opisywaliśmy na naszych stronach, wielkość skrzynki w roletach podtynkowych ma znaczenie i zazwyczaj im mniejsza, tym lepsza. I tu z pomocą przychodzi dzielenie rolety. Jeśli słupki stałe, zamontowane w oknach tarasowych czy to przesuwnych, umożliwiają nam podzielenie rolety na takie części, aby możliwe było zastosowanie podstawowego profilu PA-39, będziemy mieli możliwość zastosowania mniejszych skrzynek, w porównaniu z roletami nie dzielonymi, w których konieczne było użycie np. profilu PA-52.
Dla przykładu, roleta zewnętrza podtynkowa, z silnikiem elektrycznym radiowym przeciążeniowym SIMU, montowana na okno przesuwne o wymiarach okna szer. 2900mm x wys. 2350, przy wykonaniu jej z jednej całości, przy profilu PA-52, będzie mieć skrzynkę o rozmiarze 205mm. Natomiast jeśli podzielimy roletę na okno przesuwne na połowę, w miejscu słupka stałego, będziemy mieć roletę wykonaną z profilu PA-39 ze skrzynką w rozmiarze 180mm. Pamiętajmy, że przy podziale rolety i stosowaniu w rolecie silników elektrycznych, będzie osobny silnik dla każdej części. Jeśli więc podzielimy roletę na okna tarasowe czy też przesuwne, pamiętajmy o zastosowaniu punku przyłączeniowego dla każdej części osobno.
W roletach podtynkowych, prowadnice występują w szerokiej gamie oklein co sprawia, że będziemy mogli dobrać kolor prowadnic do okna, by prowadnice jak najmniej wyróżniały się na tle koloru okien.
powrót