Rolety elektryczne sterowane radiowo z pilota czy kablowo z przełącznika?

Rolety elektryczne sterowane radiowo z pilota czy kablowo z przełącznika? - Porady - www.wolny.org.pl

Kupując rolety zewnętrzne elektryczne stajemy przed wyborem, czy rolety mają być sterowane radiowo z pilota czy kablowo z przełącznika klawiszowego. Obie wersje sterowania mają swoje wady i zalety. W tym wpisie postaramy się przybliżyć każdy rodzaj sterowania z wyodrębnieniem zarówno plusów jak i minusów sterowania rolet bezprzewodowo pilotem oraz sterowania rolet przewodowo przełącznikiem klawiszowym.

Sterowanie rolet elektrycznych przewodowo z przełącznika klawiszowego.


sterowanie rolet zewnętrznych elektrycznych kablowych z przełącznika żaluzjowego - www.wolny.org.pl

Rolety zewnętrzne elektryczne kablowe, sterowane z przełącznika żaluzjowego, klawiszowego, to najpopularniejszy i najczęściej wybierany sposób sterowania rolet. Zaletą tego sterowania jest niewątpliwie niska cena. Najprostsze silniki kablowe są najtańszym sposobem sterowania elektrycznego rolet. Dzięki temu możemy w dość budżetowy sposób zautomatyzować podnoszenie i opuszczanie naszych rolet. Każda roleta wyposażona w silnik elektryczny przewodowy powinna być sterowana z osobnego punktu (przełącznika). Jeśli mamy roletę dzieloną na dwie części pamiętajmy o wykonaniu przełącznika dla każdej części osobno.


Kolejną zaletą rolet sterowanych kablowo jest możliwość podłączenia ich pod wszelkiego rodzaju sterowniki i systemy sterowań przeznaczone do rolet oraz systemów inteligentny dom. Silniki kablowe są idealną bazą wyjściową do rozbudowy od prostego sterowania rolety tylko z przełącznika do sterowania grupowego rolet, centralnego, radiowego czy też z telefonu. Wszystko zależy od tego jaki sterownik zastosujemy i jakie posiada on funkcje. Obecnie takich rozwiązań na rynku jest całe mnóstwo i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie opcję. Tutaj jednak nie zalecamy stosowania najtańszych silników przewodowych, które nie są wyposażone w system wykrywania przemarznięcia. Tworzenie centralnego sterowania roletami w oparciu o najtańsze i najprostsze silniki, nie jest dobrym pomysłem i może okazać się dość kosztownym rozwiązaniem w eksploatacji. Jeśli więc planujemy podłączyć rolety elektryczne z silnikami kablowymi do jakichkolwiek systemów centralnego czy też inteligentnego sterowania, to niejako obowiązkowo powinniśmy wyposażyć rolety elektryczne w silniki z mechanizmem przeciążeniowym, na przykład silniki SIMU T5 AUTO + JOB


Powiedzieliśmy już o zaletach rolet elektrycznych z silnikami kablowymi, to teraz czas wspomnieć i wadach. Minusem tego typu sterowania elektrycznego rolet jest konieczność rozciągania i tworzenia skomplikowanej instalacji do każdego punktu już na etapie budowy. Jeśli w miarę użytkowania rolet stwierdzimy, że punkt sterowania powinien znajdować się w innym miejscu niż go pierwotnie zaplanowaliśmy, przeniesienie go nie będzie łatwą sprawą i będzie wiązać się z koniecznością rozkuwania ścian i małego remontu.Zalety rolet elektrycznych sterowanych z przełącznika klawiszowego:

+ niski koszt napędów kablowych
+ proste sterowanie z przełącznika
+ możliwość podłączenia do systemów centralnego sterowania rolet
+ możliwość zastosowania dodatkowych sterowników pod przełącznikami klawiszowymiWady:

- konieczność tworzenia skomplikowanej instalacji i rozciągania kabli od każdej rolety do przełącznika i zasilania
Rolety zewnętrzne elektryczne sterowane radiowo z pilota


Rolety zewnętrzne elektryczne sterowane radiowo z pilota - www.wolny.org.pl

Rolety zewnętrzne sterowane z pilota, to niewątpliwie bardzo wygodny sposób sterowania roletami. Bogata i zróżnicowana gama pilotów w poszczególnych systemach, pozwala na dobór odpowiedniego dla nas rozwiązania. Dostępne są piloty naścienne, przenośne, lub przenośne z możliwością zawieszenia ich w jednym miejscu.


Piloty, w zależności od wybranego producenta silników radiowych, dostępne są zarówno jedno kanałowe, do sterowania pojedynczą roletą, lub wielokanałowe, pozwalające na sterowanie kilkoma lub kilkunastoma roletami indywidualnie oraz centralnie, poprzez tworzenie odpowiednich grup rolet radiowych na poszczególnych kanałach pilota.


Dostępne są również piloty z automatyką czasową, które pozwalają na zautomatyzowanie w prosty sposób podnoszenia i opuszczania rolet o wybranych godzinach. Dla jeszcze lepszego komfortu występują piloty w formie czujników poziomu padania promieni słonecznych, które będą opuszczać roletę w miarę zwiększania nasłonecznienia.


Coraz więcej producentów posiada w ofercie systemy sterowania radiowego poprzez centralki sterujące, pozwalające na sterowania rolet z telefonu, na przykład SIMU Live-in czy też Somfy Tahoma.


Niewątpliwą zaletą rolet elektrycznych sterowanych z pilota jest prostota instalacji elektrycznej. Wystarczy doprowadzenie instalacji elektrycznej do rolety i podłączenie silnika. nie ma konieczności prowadzenia kabli do punków sterowania czy też do centralki. Całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem pilota.


Kolejną zaleta jest łatwość tworzenia dodatkowych punków sterowania. Dla przykładu, jeśli mamy pilota naściennego i w miarę użytkowania uznamy, że powinien on znajdować się w innym miejscu, wystarczy go przenieść i przymocować w nowym punkcie. nie ma zatem konieczności rozkuwania ścian i prowadzenia dodatkowych kabli. Zaprogramowanie dodatkowego pilota również nie stanowi problemu jeśli więc mamy jeden, zbiorczy pilot możemy łatwo zaprogramować dodatkowy punk sterowania radiowego. Zazwyczaj, jedna roleta radiowa może mieć zaprogramowanych nawet kilkanaście pilotów.


Powiedzieliśmy już wiele o zaletach roletach elektrycznych radiowych, sterowanych z pilota czas więc wspomnieć o wadach. A tutaj wada jest właściwie jedna – cena. Silniki radiowe są na tyle skompilowanym urządzeniem, że nie warto tutaj na nich oszczędzać i należy wybierać sprawdzone i uznane na rynku marki. Z wieloletniego doświadczenia może podpowiedzieć, że nie warto stosować w roletach najtańszych silników radiowych, które mogą często tracić zasięg, rozkodowywać się czy też samoczynnie zmieniać kierunki i uruchamiać się. Nie twierdzimy, że te droższe napędy radiowe są całkowicie bezobsługowe, ale promil awarii jest w nich znikomy i trzeba mieć naprawdę pecha, żeby trafić na wadliwy egzemplarz. Jednak cena silnika elektrycznego radiowego, od uznanych producentów, do standardowej rolety, może wahać się w granicach 550-600zł a są i jeszcze droższe i bardziej zaawansowane rozwiązania radiowe. Do tego dochodzę jeszcze koszty pilotów.Zalety rolet radiowych sterowanych z pilota:

+ komfort i wygoda obsługi
+ prostota instalacji elektrycznej
+ bogata i zróżnicowana gama pilotów sterujących
+ możliwość łatwego tworzenia nowych punktów sterowaniaWady:

- cena
Rolety elektryczne sterowane radiowo z pilota lub kablowo z przełącznika żaluzjowego – podsumowanie


Jak więc widać z powyższego wpisu, decyzja o tym, czy wybrać rolety elektryczne sterowane z pilota czy z przełącznika, powinna być poprzedzona analizą kilku czynników, między innymi powinniśmy przeanalizować każdą z opcji pod kątem komfortu użytkowania i odpowiadających nam indywidualnym potrzebom. Nie mniej istotnym elementem wyboru jest budżet jaki możemy przeznaczyć na rolety elektryczne.


 


powrót

Polecane
  Silniki do rolet SIMU

  Silniki do rolet SIMU

  Lider produkcji automatyki SIMU, to gwarant niezawodności i możliwie najwyższej jakości silników do rolet. Marka SIMU powstała ponad 65 lata temu, przez lata udoskonalając swoje produkty, tym samymi wyznaczając najnowsze trendy napędów elektrycznych w osłonach rolowanych. Sprzedanych więcej niż 20mln napędów elektrycznych, innowacyjny i opatentowany system przeciążeniowy, niezawodny i ceniony system SIMU Hz radiowego sterowania rolet z pilota, bogata gama pilotów SIMU, to gwarancja spełnienia oczekiwań i użytkowanie rolet elektrycznych przez długie lata.

  Więcej


  silnik kablowy przeciążeniowy SIMU T5 plus

  Silnik SIMU T5 AUTO +

  Najwyższej klasy silniki kablowe, sterowane z przełącznika, wyposażone w unikatową i niezwykle potrzebną w codziennym użytkowaniu funkcją przeciążenia. Dzięki przeciążeniu, wydłużamy żywotność naszych rolet elektrycznych, ponieważ silniki te chronią nasze rolety przed wszelkimi uszkodzeniami spowodowanymi blokadą lub przymarznięciem pancerza w rolecie.

  Więcej


  silnik radiowy przeciążeniowy SIMU Hz

  Silnik SIMU T5 AUTO Hz

  Jeden z najlepszych obecnie napędów sterowania radiowego rolet. Polecany przez wielu silnik radiowy, do sterowania rolet z pilota, z funkcją przeciążenia i wykrywania oblodzenia rolety. Silnik jest kompatybilny z napędem Somfy RTS. Standardowo rolety z silnikiem radiowym T5 Auto Hz wyposażone są w wieszaki blokady.

  Więcej


  silnik radiowy przeciążeniowy SIMU Hz

  Piloty SIMU

  Piloty do sterowania rolet zewnętrznych elektrycznych radiowych o nowoczesnym i ergonomicznym wyglądzie. Bogata gama pilotów pozwala dobrać odpowiedni dla nas sposób sterowania. Występują zarówno piloty jedno, pięcio i szesnasto kanałowe. W zależności od rodzaju pilota są piloty naścienne oraz piloty przenośne z możliwością zawieszenia ich w dowolnym momencie. Występują również piloty radiowe z automatyką czasową do jeszcze łatwiejszego i bardziej komfortowego zautomatyzowania naszych rolet elektrycznych.

  Więcej