Zabudowa altanki ogrodowej

Zabudowa altany


Różnego rodzaju altany ogrodowe, czy to drewniane czy aluminiowe jak i również murowane, są coraz częściej spotykanym elementem czy to na działkach rekreacyjnych czy też w przydomowych ogródkach. Jedną z rzeczy, które mogą zakłócić odpoczynek i spędzanie czasu w altanie są niedogodne warunki atmosferyczne, opady deszczu, czy też wiatr. Aby w pełni korzystać z uroków altanki, warto zabudować jej ściany boczne i osłonić się od wiatru, deszczu jak i nadmiernego słońca. Istnieją różne typu zabudowy ścian bocznych altany. My polecamy Państwa uwadze zabudowę altany przy pomocy rolet zewnętrznych. Zabudowa altany roletami posiada wiele walorów zarówno estetycznych jak i funkcjonalnych.
Zabudowa ścian bocznych altany

Zabudowa ścian bocznych altany

Zabudowa ścian bocznych altany przy pomocy rolet zewnętrznych jest bardzo popularnym sposobem ochrony przed wiatrem i innymi uciążliwymi warunkami atmosferycznymi jak na przykład opady deszczu. Osłonięcie ścian bocznych altanki przy pomocy rolet spowoduje, że odizolujemy się od sąsiadów czy też stworzymy osłonę od nadmiernego hałasu, dzięki czemu jeszcze milej spędzimy czas.


Zabudowa altany ogrodowej

Ściany boczne do altany z rolet wykonane są na konkretny wymiar. Pamiętajmy, że rolety zastosowane do zabudowy altany są przegrodą ruchomą, która w przeciwieństwie do różnego rodzaju plandek płóciennych czy z pcv są bardzo łatwe w zasłanianiu czy odsłanianiu i nie sprawiają przy tej czynności żadnego problemu. W bardzo szybki i łatwy sposób możemy odsłonić rolety, które chowają się w skrzynkach nawojowych, czyniąc altanę otwartą i przewiewną z każdej strony. W przypadku nagłej zmiany pogody bardzo szybko zasłaniamy rolety tworząc osłonę od wiatru i deszczu.


Zabudowa altany przed wiatrem


Obsługa rolet do zabudowy altany może odbywać się ręcznie lub też przy większych ciężarach, elektrycznie. Najczęstszym jednak sposobem podnoszenia rolet zastosowanych jako ściany boczne do altanek jest mechanizm ręczny na pasek lub sznurek (zależnie od warunków technicznych montażu) oraz mechanizm sprężynowy, który pomaga nam podnosić i opuszczać rolety. Mechanizm sprężynowy jest wykorzystywany często w rolecie wejściowej do altanki, w przypadku całkowitej zabudowy altany roletami. Taki mechanizm, wyposażony w dodatkowy zamek baskwilowy w listwie dolnej rolety, umożliwi nam całkowite zamknięcie wszystkich ścian altany, tworząc zamknięte i zabezpieczone pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, że przy podnoszeniu sprężynowym, ze względu na budowę tego mechanizmu, nie będziemy mogli zostawić rolety w dowolnej pozycji, na przykład w połowie.Warunki techniczne zabudowy ścian altany roletami.

Zabudowa ścian altany roletami zewnętrznymi


Aby prawidłowo zabudować ściany altany roletami zewnętrznymi musi być spełnionych kilka warunków technicznych. Najważniejszym jest prosta i równa konstrukcja, do której będą przykręcane rolety. W przypadku konstrukcji aluminiowych zazwyczaj nie ma z tym problemu, jednak jeśli altana wykonana jest z konstrukcji drewnianej, często występują wszelkiego rodzaju zdobienia, zaokrąglenia czy też frezy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zamontowanie rolety. Jeśli drewniane belki altany są zaokrąglone, to powstaną nieszczelności. Dlatego w takim wypadku należy wykonać najpierw prostą i pozbawianą występów konstrukcję, która umożliwi montaż rolet.


Altanki ogrodowe

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest, aby roleta miała na co opaść. W drewnianych altankach rolę parapetu, na który opada roleta, często spełnia drewniana barierka. Ale i tutaj bardzo ważne jest, aby była ona wypoziomowana i prosta.Zabudowa ścian altany roletami

Jeśli rolety mają stanowić zabudowę całej ściany altany i mają opuszczać się aż do ziemi, musimy zwrócić uwagę, czy nic nie będzie stanowiło przeszkody w swobodnym opuszczaniu rolety. Wszelkiego rodzaju wystające elementy poza obrys konstrukcji altany, uniemożliwiają opuszczanie się rolety do samej ziemi.
Zabudowa altany roletami - podsumowanie

Rolety wykonane są z profili aluminiowych, dzięki czemu są odporne nie tylko na deszcz i śnieg ale również na działanie promieni słonecznych, dzięki fabrycznemu, proszkowemu malowaniu. Bogata kolorystyka sprawia, że z łatwością dobierzemy kolor rolet niezależnie od rodzaju i materiału z jakiego wykonana jest altana drewniana, aluminiowa czy murowana. Rolety zewnętrzne wykorzystane jako zabudowa ścian altany są nie tylko doskonałą osłoną przeciwwiatrową i przeciwdeszczową naszej altanki, ale również chronią i zabezpieczają wnętrze altany.


Zabudowa altankipowrót


Zobacz również
zabudowa tarasu

Zabudowa tarasu

Rolety zewnętrzne znakomicie sprawdzają się nie tylko jako zabudowa altany ale również jako zabudowa tarasu czy też balkonu. Obowiązują to podobne zasady względem zaleceń i wymogów technicznych odnośnie montażu, jak przy zabudowie altan. Dodatkowo, przy dużych szerokościach należy pamiętać, że rolety powinny być dzielone dla lepszego ich usztywnienia i oporu przed wiatrem.

Więcej


    rolety zewnętrzne Łódź

    Rolety zewnętrzne Łódź

    Specjalizujemy się w montażu rolet zewnętrznych już od 1999 roku. Rolety montujemy na terenie Łodzi i miast ościennych. Zapraszamy do kontaktu. W celu wykonania wstępnej wyceny potrzebujemy przybliżone wymiary wnęk lub poszczególnych ścian altany.

    Więcej