Jak uniknąć przymarznięcia rolety zewnętrznej?
Jak już wspominaliśmy wcześniej, przymarzanie rolet zewnętrznych jest niejako od nas niezależne, gdyż nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, opady i zmienność temperatur. Można jednak starać się zminimalizować ryzyko przymarzania rolet, poprzez kilka prostych zasad.
Przede wszystkim, nie możemy wbijać rolety w śnieg. Opuszczanie rolety zewnętrznej na podłoże, na którym znajduje się śnieg (na przykład śnieg zalegający na parapecie), doprowadzi do przymarznięcia rolety do podłoża. Jest to dość oczywista zależność, gdyż po opuszczeniu rolety zewnętrznej, pomiędzy pancerzem a oknem tworzy się poduszka powietrza, która uszczelnia i powoduje zmniejszenie ubytków ciepła z domu. Temperatura w przestrzeni pomiędzy oknem a pancerzem rolety jest zazwyczaj dodatnia, co prowadzi do roztopienia śniegu. Woda z roztopionego śniegu może spowodować przymarznięcie rolety do podłoża.
Kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko przymarzania, jest smarowania wazeliną uszczelki w listwie dolnej pancerza. Możemy smarować również innymi środkami, ważne jest natomiast, by nie zawierały one w składzie wody i były odporne na niską temperaturę. To również dotyczy prac konserwacyjnych przy roletach. Surowo zabronione jest używanie do smarowania rolet w okresie zimowym preparatów, które zawierają w sobie wodę. Pamiętajmy by upewnić się, czy nasz środek do smarowania jest odporny na zamarzanie i ujemne temperatury. Wiele popularnych środków zawiera w składzie wodę i smarowanie rolet takimi preparatami spowoduje więcej szkody niż pożytku.
Dbajmy również o to, by roleta zewnętrzne były suche. Z pewnością surowo zabronione jest mycie na mokro rolety przy ujemnych temperaturach i nie wycieranie jej do sucha. Wciągnięcie w skrzynkę mokrej rolety spowoduje jej przymarznięcie i niemożliwość opuszczenia a w gorszym wypadku dojdzie do uszkodzeń pancerza jeśli woda wejście w pomiędzy perforację pancerza i zamarznie.
Starajmy się nie otwierać okien przy minusowych temperaturach, jeśli roleta jest opuszczona. Pozwoli to uniknąć zjawiska osiadania pary i skraplania się wody na wyziębionej rolecie, spowodowanej różnica temperatur. Jeśli otwieramy okno w pomieszczeniach o dużej wilgotności, to niech roleta będzie całkowicie podniesiona.
Rolety zewnętrzne zamarzają – co teraz?
Jeśli w okresie zimowym, podczas obsługi rolety zewnętrznej, gdy dochodzą do nas dziwne dźwięki lub trzaski i czujemy wyraźny opór, należy jak najszybciej zaprzestać podnoszenia / opuszczania rolet. Nie powinniśmy starać się podnieść /opuścić rolety za wszelką cenę i „na siłę” ciągnąć sznurek lub sterować roletą elektryczną niewyposażoną w silnik z funkcją przeciążenia. Próba sterowania zamarzniętą roletą może spowodować uszkodzenie rolety i napędów.
Najlepiej jest więc przed podnoszeniem lub opuszczaniem rolety najpierw sprawdzić, czy nie jest ona przymarznięta.
Jeśli roleta przymarzła do parapetu lub innego podłoża, można spróbować odmrozić listwę końcową pancerza poprzez nadmuch ciepłego powietrza, na przykład z suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza należy kierować na miejsce styku rolety z podłożem. Jeśli na rolecie znajduje się lód, również skierujmy w te miejsca strumień ciepłego powietrza, a po roztopieniu lodu szybko wytrzyjmy roletę do sucha.
Dopiero po całkowitym odmrożeniu rolety i usunięciu lodu i śniegu możemy spróbować delikatnie podnieść roletę.
Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia rolety w okresie zimowym, warto wyposażyć rolety zewnętrzne w silniki SIMU z funkcją przeciążenia. Silniki przeciążeniowe SIMU zatrzymują pracę rolety, jeśli ta przymarznie do podłoża. Nie chronią one rolety od zamarznięcia, ale pozwalają zmniejszyć ryzyko awarii, spowodowanej sterowaniem przymarzniętych rolet