Zamarznięta roleta – co robić? Jak uniknąć przymarzania rolet?

Zamarznięte rolety zewnętrzne – co robić? Jak uniknąć przymarznięcia rolet?

Rolety zewnętrzne znakomicie sprawdzają się jako dodatkowa izolacja okien zarówno latem jak i w okresie zimowym, gdzie zatrzymują one ciepło i powodują wzrost temperatury wewnątrz domu, chroniąc nas przed wysokim mrozem. Jednak zima jest czasem dość wymagającym dla rolet i niekorzystny zbieg okoliczności może spowodować, że rolety zewnętrzne ulegną oblodzeniu lub przymarzną.


Najczęstsze przyczyny przymarzania rolet zewnętrznychOkres zimowy jest dla wszystkich sprzętów znajdujących się na zewnątrz dość wymagającym czasem. Chyba każdemu zdarzyło się zimą szarpać z zamarzniętymi drzwiami w aucie. Nie inaczej jest z roletami zewnętrznymi. Są one narażone na padający marznący deszcz i śnieg oraz częstą zmianę temperatur. To właśnie w okresie przejściowym, gdy temperatura często przechodzi przez zero, występuje ryzyko zamarznięcia rolet, zwłaszcza, w okresie dużej wilgotności, lub co gorsza, jeśli w dzień pada deszcz, a w nocy łapie mróz.


Jeśli opuszczamy rolety zewnętrzne na mokre podłoże, lub co gorsza wbijamy pancerz rolety w mokry śnieg zalegający na podłożu, to przy ujemnej temperaturze w nocy, może dojść do przymarznięcia rolety do podłoża (np. parapetu).


Do zamarznięcia rolet zewnętrznych dochodzi, gdy przy lekkim plusie pada deszcz lub deszcz ze śniegiem a następnie przychodzi nagły spadek temperatury poniżej zera. Mróz spowoduje, że mokre rolety pokryją się lodem i zamarzną. Jeśli w dzień mamy plus i opady, a w nocy będzie mróz, to rano powinniśmy zwróć szczególnie uwagę podnosząc rolety.


Do przymarzania rolet może dojść również, jeśli mokry pancerz rolety zwiniemy do skrzynki. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera, mokra roleta może przymarznąć w skrzynce i uniemożliwić poprawne zamknięcie.


Oblodzenie pancerza rolety zewnętrznej

Następnym czynnikiem, który może powodować przymarznięcie rolety zewnętrznej, jest osadzanie się pary wodnej na pancerzu rolety. Przyczyny takiego stanu rzeczy są zazwyczaj dość złożone i mogą wynikać na przykład z niewłaściwej wentylacji pomieszczeń o dużej wilgotności, lub nieszczelności okien. Do skraplania się wody i osadzaniu pary na rolecie dochodzi zazwyczaj, gdy w pomieszczeniu o dużej wilgotności (na przykład kuchnia) mamy dużo pary i otwieramy okno. Jeśli roleta jest opuszczona a na zewnątrz jest mróz, to para będzie osiadać na wyziębionym pancerzu rolety i przy ujemnej temperaturze na zewnątrz woda zacznie zamarzać. Pamiętajmy jednak, że osadzanie pary wystąpi również, jeśli będzie duża różnica temperatur. Jeśli na zewnątrz jest mróz a my w pomieszczeniu mamy wysoką temperaturę, to w takim wypadku, po otwarciu okna, również nastąpi zjawisko skraplania się wody na schłodzonej rolecie. Jeśli więc otwieramy w domu okna przy ujemnych temperaturach, to roleta powinna być całkowicie podniesiona, żeby zminimalizować ryzyko skraplania się wody na pancerzu rolety i oblodzenia.
Jak uniknąć przymarznięcia rolety zewnętrznej?


Jak już wspominaliśmy wcześniej, przymarzanie rolet zewnętrznych jest niejako od nas niezależne, gdyż nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, opady i zmienność temperatur. Można jednak starać się zminimalizować ryzyko przymarzania rolet, poprzez kilka prostych zasad.


zamarznięta roleta zewnętrzne

Przede wszystkim, nie możemy wbijać rolety w śnieg. Opuszczanie rolety zewnętrznej na podłoże, na którym znajduje się śnieg (na przykład śnieg zalegający na parapecie), doprowadzi do przymarznięcia rolety do podłoża. Jest to dość oczywista zależność, gdyż po opuszczeniu rolety zewnętrznej, pomiędzy pancerzem a oknem tworzy się poduszka powietrza, która uszczelnia i powoduje zmniejszenie ubytków ciepła z domu. Temperatura w przestrzeni pomiędzy oknem a pancerzem rolety jest zazwyczaj dodatnia, co prowadzi do roztopienia śniegu. Woda z roztopionego śniegu może spowodować przymarznięcie rolety do podłoża.


Kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko przymarzania, jest smarowania wazeliną uszczelki w listwie dolnej pancerza. Możemy smarować również innymi środkami, ważne jest natomiast, by nie zawierały one w składzie wody i były odporne na niską temperaturę. To również dotyczy prac konserwacyjnych przy roletach. Surowo zabronione jest używanie do smarowania rolet w okresie zimowym preparatów, które zawierają w sobie wodę. Pamiętajmy by upewnić się, czy nasz środek do smarowania jest odporny na zamarzanie i ujemne temperatury. Wiele popularnych środków zawiera w składzie wodę i smarowanie rolet takimi preparatami spowoduje więcej szkody niż pożytku.


Dbajmy również o to, by roleta zewnętrzne były suche. Z pewnością surowo zabronione jest mycie na mokro rolety przy ujemnych temperaturach i nie wycieranie jej do sucha. Wciągnięcie w skrzynkę mokrej rolety spowoduje jej przymarznięcie i niemożliwość opuszczenia a w gorszym wypadku dojdzie do uszkodzeń pancerza jeśli woda wejście w pomiędzy perforację pancerza i zamarznie.


Starajmy się nie otwierać okien przy minusowych temperaturach, jeśli roleta jest opuszczona. Pozwoli to uniknąć zjawiska osiadania pary i skraplania się wody na wyziębionej rolecie, spowodowanej różnica temperatur. Jeśli otwieramy okno w pomieszczeniach o dużej wilgotności, to niech roleta będzie całkowicie podniesiona.

Rolety zewnętrzne zamarzają – co teraz?


Jeśli w okresie zimowym, podczas obsługi rolety zewnętrznej, gdy dochodzą do nas dziwne dźwięki lub trzaski i czujemy wyraźny opór, należy jak najszybciej zaprzestać podnoszenia / opuszczania rolet. Nie powinniśmy starać się podnieść /opuścić rolety za wszelką cenę i „na siłę” ciągnąć sznurek lub sterować roletą elektryczną niewyposażoną w silnik z funkcją przeciążenia. Próba sterowania zamarzniętą roletą może spowodować uszkodzenie rolety i napędów.


Najlepiej jest więc przed podnoszeniem lub opuszczaniem rolety najpierw sprawdzić, czy nie jest ona przymarznięta.


Jeśli roleta przymarzła do parapetu lub innego podłoża, można spróbować odmrozić listwę końcową pancerza poprzez nadmuch ciepłego powietrza, na przykład z suszarki do włosów. Strumień ciepłego powietrza należy kierować na miejsce styku rolety z podłożem. Jeśli na rolecie znajduje się lód, również skierujmy w te miejsca strumień ciepłego powietrza, a po roztopieniu lodu szybko wytrzyjmy roletę do sucha.


Dopiero po całkowitym odmrożeniu rolety i usunięciu lodu i śniegu możemy spróbować delikatnie podnieść roletę.Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia rolety w okresie zimowym, warto wyposażyć rolety zewnętrzne w silniki SIMU z funkcją przeciążenia. Silniki przeciążeniowe SIMU zatrzymują pracę rolety, jeśli ta przymarznie do podłoża. Nie chronią one rolety od zamarznięcia, ale pozwalają zmniejszyć ryzyko awarii, spowodowanej sterowaniem przymarzniętych rolet 

Zobacz również
    rolety podtynkowe
    Rolety podtynkowe

    Bardzo popularny i skuteczny system rolet, który pozwala na ukrycie zewnętrzne skrzynki w styropianie, przy jednoczesnym estetycznym wyglądzie podzespołów widocznych. Kolorystyka i okleiny pozwalają na dobranie rolet do okien, by te nie odróżniały się na tle stolarki okiennej. Montujemy rolety zgodnie ze standardami ocieplenia. Wszystkie szczegóły podjemy na naszej bogato ilustrowanej stronie. Dzięki temu, każdy odpowiednio przygotuje grunt pod montaż rolet..

    Więcej


rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne

Przy wyborze odpowiedniego typu i systemu rolet, warto zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Na naszych stronach, w jasny i dość szczegółowy sposób opisujemy poszczególne typy rolet zewnętrznych, łącznie z dostępnymi opcjami sterowania, zarówno ręcznego jak i elektrycznego. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniego systemu, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy zamontować rolety w domu, w którym już mieszkamy i jest to gotowy dom, czy dopiero budujemy do. To jest podstawowy czynnik wyboru rolet.

Więcej
Rolety zewnętrzne Łódź