Zamek baskwilowy do rolet zewnętrznych

Zamek baskwilowy do rolet

 • zamykanie kluczykowe rolety
 • skutecznie zamyka i blokuje roletę
 • zamek zamontowany w listwie końcowej pancerza
 • uniwersalny sposób zamykania rolety w połączeniu ze sprężyną samozwijającą
 • do zamykania rolet montowanych na jedyne wejście do pomieszczenia
 • skuteczne zabezpieczenie wejścia do sklepu
 • nie stosuje się zamka baskwilowego w roletach elektrycznych
 • można stosować zamek baskwilowy do rolety ręcznej • Zamek baskwilowy do rolet - zasada działania

  Zamek baskwilowy do rolet, to blokowanie rolety przed podniesieniem przy pomocy zamka kluczykowego, umieszczonego w listwie dolnej rolety. Zamek baskwilowy do rolety ma następującą zasadę działania. W listwie dolnej pancerza rolety, umieszczony jest zamek sprzężony ze sztabami. Po przekręceniu kluczyka, sztaby wysuwają się na boki, wchodząc w prowadnice rolety. Przekręcając zamek w odwrotnym kierunku spowoduje wsunięcie się sztab z powrotem do listwy końcowej pancerza i odblokowanie rolety.


  Zamek baskwilowy do rolety zewnętrznej w zastosowaniu ze sprężyną samozwijająca umożliwia zamykanie i blokowanie rolety obustronnie czyli od wewnątrz (jeśli umożliwiają to drzwi o okna otwierane do środka pomieszczenia) oraz od zewnątrz. Właśnie z tego powodu zamek baskwilowy stosowany jest w roletach montowanych na drzwi i wejścia do sklepów, zwłaszcza, jeśli jest to jedyne wejście do pomieszczania albo roleta ma być zamykana od zewnątrz.


  Zamek baskwilowy do rolety może być stosowany również z normalnym, manualnym zamykaniem rolety. Zamek do rolety stanowi alternatywę dla podstawowych zabezpieczeń, czyli dla rygli ręcznych i automatycznych do rolet. Trzeba jednak pamiętać, że rygle ręczne do rolety i rygle automatyczne do rolety są stanowczo tańszym rozwiązaniem i mniej uciążliwym w codziennym użytkowaniu.


  Zamek do rolet przeznaczony jest do zabezpieczania i blokowania rolet zamykanych ręcznie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować zamka baskwilowego w rolecie z automatycznym, elektrycznym podnoszeniem. Ponieważ przy otwieraniu zamkniętej rolety możemy zapomnieć otworzyć zamek i odblokować sztaby, podniesienie elektryczne rolety spowodowałoby poważne uszkodzenie rolety i silnika. Jedynym ale dość drogim rozwiązaniem stosowania zamka baskwilowego do rolety elektrycznej, jest zastosowanie w rolecie silnik przeciążeniowego, ale i wieszaków blokad. Wieszaki blokad do rolety w połączeniu z silnikiem przeciążeniowym i zamkiem baskwilowym mogłoby pomóc uchronić przed uszkodzeniem rolety, jeśli ktoś by zapomniał otworzyć zamek baskwilowy. Ale opisane rozwiązanie jest wyjątkowym rozwiązaniem i dość drogim, możliwym do zastosowania jeśli ktoś koniecznie musi mieć otwieranie elektryczne połączone z zamkiem baskwilowy. Jednak w takim rozwiązaniu powstaje jeden szkopuł, zamki zazwyczaj stosowane są w roletach do boksów lub sklepów, gdzie silniki powinny posiadać awaryjne otwieranie ręczne, a silniki z awaryjnym podnoszeniem ręcznym nie posiadają funkcji przeciążenia.  Podsumowując, zamek baskwilowy do rolet zewnętrznych dobrze sprawdzi się w każdej ręcznie zamykanej rolecie, zwłaszcza w roletach montowanych na jedyne wejście do sklepu czy też bosku i skutecznie zabezpieczy roletę przed niepowołanym jej otwarciem.


  powrót

  Zobacz również
   rolety podtynkowe
   Rolety zewnętrzne podtynkowe

   Rolety podtynkowe montowane są w nowych domach gdzie w większości stosowane są podnoszenia elektryczne w postaci siłowników rurowych. W roletach podtynkowych stosujemy zabezpieczania w postaci rygli automatycznych przy podnoszeniu ręcznym lub, jeśli rolety są elektryczne, to do zabezpieczania służą wieszaki blokady. Coraz częściej rolety podtynkowe wyposażone są w silniki z przeciążeniem od SIMU lub ASA a te posiadają zabezpieczanie w postaci wieszaków blokujących już w standardzie. Więcej o roletach podtynkowych znajdą Państwo na naszej stronie:

   https://www.wolny.org.pl/Rolety-lodz/Rolety-zewnetrzne-podtynkowe.html


   rolety zewnętrzne
   Rolety zewnętrzne natynkowe

   Rolety natynkowe wyposażone są w zamek baskwilowy przy stosowaniu rolet jako zamknięcia sklepów. Rzadko ale również jest taka możliwość aby stosować zamek w roletach ręcznych, montowanych na normalne okna z podnoszeniem ręcznym. zamek jest skutecznym acz drogim sposobem zabezpieczania rolet przed podniesieniem. Jest też bardziej uciążliwy w obsłudze w porównaniu do pozostałych zabezpieczeń stosowanych w roletach natynkowych, jak rygle ręczne czy rygle automatyczne. Najłatwiejsze w użytku są wieszaki blokady, stosowane w roletach natynkowych z podnoszeniem elektrycznym. Te nie wymagają żadnej ingerencji i same blokują roletę. Więcej o roletach w systemie natynkowym znajduje się na naszej stronie:

   https://www.wolny.org.pl/Rolety-lodz/Rolety-zewnetrzne-natynkowe.html