Jak użytkować rolety zewnętrzne - Instrukcja obsługi rolet i zalecenia - www.wolny.org.pl
Instrukcja obsługi rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są produktem, który użytkujemy praktycznie każdego dnia. Jak każde urządzenie i rolety wymagają odpowiedniego postępowania przy ich obsłudze. Odpowiednio użytkowane rolety, będą o wiele dłużej funkcjonowały bez awarii i nie będą wymagały napraw czy serwisu. Aby tak było, musimy przestrzegać kilku zaleceń związanych zarówno z codzienną obsługa rolet jak i ich eksploatacją w okresie zimowym.
czytaj

Silniki do rolet SIMU
Silniki do rolet SIMU

Firma SIMU, już do 1959 roku produkuje napędy rurowe do rolet zewnętrznych. Przez ponad 60 lat, SIMU zdobywało doświadczenie z zakresu produkcji silników do rolet, dzięki czemu stali się oni jednym z liderów branży, wyznaczając nowe trendy i cele. Przez te wszystkie lata, SIMU udoskonalało swoje produkty, nie zapominając o ciągłym wprowadzaniu innowacji. Najlepszym przykładem są tu silniki przeciążeniowe zarówno w wersji kablowej jak i radiowej. Zapraszamy do zapoznania się ofertą niezawodnej marki SIMU.


czytaj

Rolety zewnętrzne jako zamknięcie szaf i regałów
Rolety zewnętrzne jako zamknięcie szaf i regałów

Często zdarza się, że potrzebne jest zasłonięcie czy też zamknięcie regału lub szafy, gdzie nie ma możliwości technicznych instalacji drzwi. Tu z pomocą przychodzą rolety zewnętrzne, które doskonale sprawdzają się w roli zamknięcia. Jeśli pozwalają na to warunki techniczne, rolety mogą być sterowane elektrycznie lub w budżetowej wersji podnoszone są ręcznie, przy pomocy standardowych mechanizmów takich jak taśmy bądź też za pomocą sprężyny samozwijającej z zamkiem baskwilowym w listwie dolnej rolety. Zamek ten, jest jednocześnie zabezpieczeniem przed niepowołanym otwarciem rolety.


czytaj

Zabudowa altany
Zabudowa altany roletami

Bardzo popularny, wielokrotnie przez nas wykonywany, sposób zabudowy bocznych ścian w altankach ogrodowych. Dzięki temu sposobowi zabudowy altany, łatwo i szybko zasłonimy się od wiatru i deszczu. W przeciwieństwie do plandek pcv, rolety są wygodne w obsłudze i zachowaniu czystości. Dodatkowo, rolety doskonale zasłonią nas od słońca podczas wypoczynku w altance.czytaj

Rolety zewnętrzne zabudowa balkonu, tarasu, altany www.wolny.org.pl
Rolety zewnętrzne zabudowa balkonu, tarasu, altany

Uniwersalność rolet zewnętrznych najlepiej uwidacznia się przy takich właśnie montażach, jak zabudowa balkonu w bloku, zabudowa tarasu czy też altanki. Tak wykorzystane rolety, chronią nas przed działaniem warunków atmosferycznych, jak wiatr czy deszcz, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo.


Najczęściej stosowaną metodą zabudowy, jest zabudowa balkonu w bloku, poprzez montaż rolet zewnętrznych. W zależności od warunków atmosferycznych, rolety montowa są na balustradę lub do samej ziemi. Taka zabudowa balkonu roletami sprawia, że zyskujemy dodatkowe pomieszczenie w bloku, gdzie możemy zostawiać różne przedmioty, bez obaw o ich zniszczenie od deszczu czy śniegu, albo dla ochrony przed gołębiami i zabezpieczenia.


czytaj

Ocieplenie pod rolety zewnętrzne podtynkowe - Porady - www.wolny.org.pl
Ocieplenie pod rolety zewnętrzne podtynkowe

Prawidłowo zamontowane rolety podtynkowe wymagają zastosowania odpowiedniej izolacji pomiędzy tyłem skrzynki a nadprożem. Tylko odpowiednio zaizolowane nadproże pozwoli w pełni cieszyć się walorami stosowania rolet podtynkowych, bez obawy o występowanie mostków termicznych czy też przemarzania.
czytaj

Rolety podtynkowe i cofnięcie nadproża - Porady - www.wolny.org.pl
Rolety podtynkowe i cofnięcie nadproża

Cofnięcie nadproża jest często wymagane przy montażu rolet. Cofnięte nadproże, jest jednym z wariantów, który pozwoli nam zastosować odpowiednią grubość izolacji pomiędzy skrzynką rolety a nadprożem. Jeśli więc nie mamy odpowiedniej grubości ocieplenia do zakrycia skrzynek podtynkowych rolet, zastosujmy się do kilku prostych wskazówek, aby zapobiec występowaniu przemarzania czy też zniwelować mostki termiczne.
czytaj

Zamaskowanie rolet zewnętrznych - Porady - www.wolny.org.pl
Zabudowanie rolet zewnętrznych

Zabudowa rolet jest niezwykle ważna z punktu widzenia estetyki. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że skrzynka rolety powinna być odsłonięta na tyle, by bezproblemowo dostać się do jej klapy i ją otworzyć w celu dokonania serwisu czy naprawy. Nieprawidłowe zabudowanie skrzynki sprawi, że nie dostaniemy się do mechanizmów rolety lub uszkodzimy elewacje przy jej otwieraniu.
czytaj

Napędy przeciążeniowe do rolet zewnętrznych
Napędy przeciążeniowe do rolet zewnętrznych

Sterowanie elektryczne rolet pomału staje się standardem. Blisko 90% nowo zamawianych rolet, wyposażanych jest w napędy elektryczne. Przy tak rosnącej popularności, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam użytkować rolety elektryczne w sposób bezpieczny i bezawaryjny. Jeśli zależy nam na komforcie, warto zastosować w roletach silniki przeciążeniowe. Taki typ napędów sprawdza się znakomicie zwłaszcza w warunkach zimowych, przy przymrozkach i zamarzających opadach deszczu. Należy jednak zastosować sprawdzone napędy przeciążeniowe, które nie będą generować dodatkowych problemów w codziennym użytkowaniu rolet.
czytaj

Czy stosować zabezpieczenia, blokady w roletach zewnętrznych?
Czy stosować zabezpieczenia, blokady w roletach zewnętrznych?

Zabezpieczenia stosowane w roletach mają za zadanie uniemożliwić podniesienie ich bez naszej wiedzy. W roletach można zastosować kilka typów blokad, zależnie od sposobu montażu rolety, zastosowanych mechanizmów do podnoszenia czy też warunków technicznych. Dobranie odpowiedniej blokady w rolecie będzie miało wpływ na jej codzienne użytkowanie.
czytaj

Silniki ASA - Opinie - Zalety - Piloty ASA
Silniki ASA - Opinie - Zalety - Piloty ASA

Silniki ASA są nową pozycją w naszej ofercie. Jest to następny producent napędów i sterowania elektrycznego do rolet, należący do grupy Somfy, z którym podjęliśmy współprace handlową, oferując naszym Klientom silniki ASA w atrakcyjnych cenach. Włoski producent napędów od 1985 roku produkuje silniki do rolet poszerzył w ostatnich latach swoją ofertę o napędy przeciążeniowe i nową gamę pilotów ASA Elegance
czytaj

Jak i czym myć rolety zewnętrzne – czyszczenie, konserwacja, smarowanie – Porady
Jak i czym myć rolety zewnętrzne – czyszczenie, konserwacja, smarowanie – Porady

Każde urządzenie, które jest codziennie eksploatowane, wymaga odpowiednich czynności konserwujących. Nie inaczej jest z roletami zewnętrznymi, które z czasem pokrywają się kurzem, piaskiem, czy też po prostu ulegają zabrudzeniu. Utrzymywanie w odpowiednim stanie technicznym rolet, poprzez ich regularne mycie, czyszczenie czy też smarowanie, może uchronić nas przed awariami i wydłużyć żywotność rolet. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, żeby podczas prac konserwująco – czyszczących nie spowodować uszkodzenia rolet.


czytaj

Rolety zewnętrzne natynkowe czy rolety pondtynkowe
Rolety zewnętrzne natynkowe czy rolety podtynkowe - Porady

Wybór odpowiedniego systemu rolet zewnętrznych, czy to natynkowych czy podtynkowych, uzależniony jest w dużej mierze od tego, czy chcemy zamontować rolety w domu już istniejącym, czy też w domu dopiero budowanym. Jednak i tutaj może wystąpić kilka dodatkowych czynników wpływających na prawidłowy dobór systemu rolet.


czytaj

Silniki do rolet zewnętrznych - które napędy wybrać - PORADY - www.wolny.org.pl
Silniki do rolet zewnętrznych - które napędy wybrać

Obecnie, przy rosnącej w zawrotnym tempie popularności sterowania elektrycznego rolet, znaczącą powiększyła się oferta dostępnych typów napędów. Pamiętajmy, że rolety zewnętrzne są inwestycją na długie lata i przy wyborze silników nie można kierować się jedynie niską ceną. Jeśli chcemy cieszyć się komfortem użytkowania, postawmy na sprawdzone i firmowe napędy od firm z wieloletnim doświadczeniem na rynku automatyki do rolet.
czytaj

Które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu - PORADY - www.wolny.org.pl
Które rolety zewnętrzne wybrać do nowego domu?

Przy budowie nowego domu, warto poczynić inwestycję w rolety zewnętrzne, które z czasem ich użytkowania pozwolą nam wprowadzić oszczędności w domowym budżecie oraz poprawią komfort mieszkania w wymarzonych czterech kątach. Jednak, aby w pełni korzystać z funkcjonalności rolet, musimy wybrać odpowiedni ich system, by nie żałować naszej decyzji.
czytaj

Rolety zewnętrzne i ich rodzaje - PORADY - www.wolny.org.pl
Rolety zewnętrzne i ich rodzaje

Rolety zewnętrzne występują w kilku rodzajach skrzynek, które wykorzystywane są w różnych przypadkach, zależnie od tego, czy budujemy czy mamy już gotowy dom, czy chcemy zabudować rolety czy też pozostawiamy skrzynki na wierzchu. Wybór odpowiedniego rodzaju rolet powinien być poprzedzony analizą kilku czynników, w tym etapu, na jakim będziemy montować rolety i warunków technicznych ich montażu i możliwej zabudowy.
czytaj

Czy warto montować rolety zewnętrzne - PORADY - www.wolny.org.pl
Czy warto montować rolety zewnętrzne?

W Polsce, rolety zewnętrzne wciąż zdobywają na popularności. Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto montować je w domu. Rolety wciąż kojarzymy bardziej z zabezpieczeniem sklepów i boksów. Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że rolety zewnętrzne mają o wiele więcej plusów, niż ochrona naszej własności.
czytaj

Naprawa Rolet Łódź - www.wolny.org.pl
Naprawa rolet Łódź

W roletach zewnętrznych, po wieloletnim i codziennym ich użytkowaniu, zużyciu może ulec kilka części. Na szczęście, odpowiednio zamontowane rolety są tak skonstruowane, by można było w łatwy sposób dokonać naprawy czy prac serwisowych. Wymienić w roletach można sznurek lub taśmę, które są najbardziej eksploatowanym elementem, zwijacze i kasetki sznurka, przelotki czy też wieszaki. Można również wymienić poszczególne lamele pancerza czy też cały pancerz rolety.
czytaj

Zamarzniete rolety zewnętrzne - www.wolny.org.pl
Zamarznięte rolety zewnętrzne - co robić? Jak zapobiec przymarzaniu rolet?

Zima i mróz jest okresem, w którym rolety zewnętrzne najbardziej narażone są na awarie, spowodowane oblodzeniem czy też przymarzaniem. Zamarznięta do podłoża roleta zewnętrzna może ulec awarii przy próbie jej siłowego podniesienia, zwłaszcza jeśli mamy w rolecie napędy elektryczne bez funkcji przeciążeniowej. Równie niebezpieczny może być zamarzający deszcz, jeśli woda wejdzie w perforację rolety, może spowodować uszkodzenie poszczególnych lamel. Dlatego w kresie zimowego użytkowania rolet, warto zwrócić na nie szczególną uwagę i zadbać o przestrzeganie kilku zasad przy ich eksploatacji w czasie mrozów.
czytaj

Rolety antywlamaniowe - Aluprof - Ceny, Opinie, Porady - www.wolny.org.pl
Rolety antywlamaniowe - Aluprof - Ceny, Opinie

Jeśli zastosujemy w roletach zewnętrznych dodatkowe zabezpieczenia w postaci rygli czy też zamków, rolety zewnętrzne będą bardzo dobrze spełniać funkcję zabezpieczającą, uzupełniając tym samym funkcjonalność rolet. Natomiast jeśli zależy nam wyłącznie na walorach bezpieczeństwa, to można zainwestować w rolety antywłamaniowe o specjalnych, żebrowanych profilach. Pamiętajmy jednak, że nawet ten typ rolet, nie stanowi zapory nie do przejścia, a jedynie ma za zadanie powstrzymywanie naporu przez określony w certyfikacie okres czasu.
czytaj

Rolety sterowane ręcznie czy elektrycznie
Rolety sterowane ręcznie czy elektrycznie

Przy wyborze sposobu podnoszenia rolet warto zapoznać się z plusami i minusami każdej opcji. Każdy sposób podnoszenia, czy to ręczny czy elektryczny, ma swoje zalety. Należy więc przeanalizować wybór pod kątem zarówno dodatkowych kosztów jak i późniejszej funkcjonalności. Z pewnością kuszącą propozycją zdają się być silniki do rolet, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. Ale i opcja ręcznego podnoszenia ma swoje zalety. Należy więc spokojnie się zastanowić i dokonać słusznego dla naszej sytuacji wyboru.
czytaj

Awaryjne ręczne podnoszenie rolet zewnętrznych elektrycznych NHK
Awaryjne ręczne podnoszenie rolet zewnętrznych elektrycznych NHK

O zaletach i wygodzie związanej z elektrycznym podnoszeniem rolet pisaliśmy już dużo. Czas więc powiedzieć o głównej niedogodności związanej z elektrycznymi roletami. A mianowicie o sytuacjach, w których występuje brak zasilania spowodowanych awariami sieci czy dostawcy prądu. Rozwiązaniem jest tu awaryjne zasilanie, jednak w bardzo niewielu inwestycjach spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem. Jeśli więc mamy sklep, lub zamknięcie boksu, gdzie konieczne jest zamknięcie czy też otwarcie awaryjne rolet elektrycznych, bez względu na brak zasilania czy awarie, należy zamontować rolety zewnętrzne wyposażone w awaryjny mechanizm podnoszenia ręcznego rolety, tzw. NHK.
czytaj

Czy rolety chronią przed upałem i nagrzewaniem okna?
Czy rolety chronią przed upałem i nagrzewaniem okna?

Jak się ustrzec upałów domu? Czy da się skutecznie ochronić przed upałami? Czy i jakie rolety wybrać do ochrony przed słońcem? Jak zapobiegać nagrzewaniu okien w czasie upałów? Na te i inne pytania odnoszące się do naszego komfortu w czasie coraz cieplejszych dni i rekordowych pod względem temperatury i upałów dni, postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.
czytaj

Wieszaki blokady do rolet
Wieszaki blokujące do rolet

Wieszaki blokujące do rolet zewnętrznych powodują dodatkowe zabezpieczenie w postaci dociskania pancerza rolety zewnętrznej do podłoża, na które opada listwa końcowa rolety. Dzięki swojej konstrukcji wieszak blokujący uniemożliwia podważenie rolety. Stosować je można wyłącznie z napędem elektrycznym rolety.
czytaj

Zamek baskwilowy do rolet
Zamek baskwilowy do rolet

Przekręcenie zamka w listwie końcowej rolety spowoduje wysunięcie się sztab i zablokowanie rolety zewnętrznej. Zamek kluczykowy jest skutecznym sposobem zabezpieczeniem rolety przed podniesieniem jej przez osoby do tego niepowołane. Stosowany jest głównie w wejściach do sklepów i boksów.
czytaj

Rygiel automatyczny do rolet
Rygiel automatyczny do rolet

Rygiel automatyczny w rolecie zewnętrznej podtynkowej stosowany jest w roletach podnoszonych manualnie. nie można stosować rygli automatycznych w roletach elektrycznych. Rygiel samoczynnie blokuje bolec po całkowitym zamknięciu rolety, uniemożliwiając tym samym podniesienie rolety z zewnątrz.
czytaj

Rygiel ręczny do rolety zewnętrznej
Rygiel ręczne do rolet

Rygle ręczne, to najtańsze a zarazem najskuteczniejsze blokady ro rolet. Rolety w których zastosowane są rygle ręczne, skutecznie blokują rolety przed niepowołanym podniesieniem. Rolety zewnętrzne z ryglami ręcznymi muszą być montowane z dala od okna. Rygle ręczne sprawdzą się również doskonale w roletach montowanych jako zabudowa balkonu z podnoszeniem ręcznym. Rygle ręczne w postaci zasuwek, znajdą również zastosowanie w roletach, w których miał być montowany zamek baskwilowy, czyli w roletach ze sprężyną samozwijającą, ale tylko tam, gdzie nie ma konieczności stosowania zamka np. tam, gdzie osoby niepowołane nie mają dostępu i można zastosować do zamykania rygiel ręczny.
czytaj

Miniaturowy Odbiornik do Rolet Zewnętrznych SIMU Hz Somfy RTS
Miniaturowy Odbiornik do Rolet Zewnętrznych SIMU Hz

Posiadając rolety zewnętrzne, wyposażone w silniki kablowe, które sterowane są tylko z indywidualnego przełącznika klawiszowego, możemy zamontować pod przełącznikiem, w pogłębionej puszcze podtynkowej, miniaturowy odbiornik radiowy SIMU Hz (Somfy RTS), który umożliwi nam dodatkowe sterowanie roletami z pilota. Konieczne jest jednak do tego odpowiednio wykonana instalacja.
czytaj

Czujnik słoneczny do rolet zewnętrznych
Czujnik słoneczny do rolet zewnętrznych

Czujnik nasłonecznienia do rolet zewnętrznych, montowany wewnątrz pomieszczenia, doskonale sprawdzi się w miejscach o wysokim poziomie padania promieni słoneczny. Czujnik jest bardzo prosty w obsłudze i montażu. W miarę wzrostu poziomu nasłonecznienia czujnik będzie opuszczał roletę zewnętrzna, co zmniejszy temperaturę wewnątrz. Czujnik kompatybilny jest ze wszystkimi silnikami radiowymi SIMU Hz, a zalecamy stosowanie go jeśli rolety wyposażone są w silniki przeciążeniowe.
czytaj

Jakie rolety na okna przesuwne HS, HST
Rolety zewnętrzne dzielone czy z jednej całości?

To, jakie rolety wybrać na duże okna tarasowe, balkonowe i przesuwne uzależnione jest od kilku czynników. My zawsze polecamy dzielić szerokie rolety na mniejsze części. Czy sprawdza się to w wypadku rolet montowanych na okna przesuwne i tarasowe, oraz jak wygląda podział rolety? Na te i wiele innych wątpliwości znajdą Państwo odpowiedź w naszym nowym wpisie, na temat rolet zewnętrznych montowanych na duże okna.
czytaj

Polecane


rolety podtynkowe
Rolety podtynkowe

Każdemu, kto jest na etapie budowy nowego domu, polecamy rolety podtynkowe. Jest to bez wątpienia najlepszy system rolet z możliwością przykrycia skrzynki, który doskonale sprawdza się w naszym klimacie. Skrzynka Integro ukryta jest w zewnętrznej elewacji i przy odpowiednim przygotowaniu i zaizolowaniu nadproży nie jest przyczyną powstawania przemarzania czy też mostków termicznych, jak to może mieć miejsce w innych systemach podtynkowych, w których skrzynka znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Rolety podtynkowe występują w bardzo bogatej gamie kolorów i oklein. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami technicznymi odnośnie rolet podtynkowych na naszej stronie, gdzie znajduje się wiele porad i konkretnych rozwiązań, odnośnie prawidłowego przygotowania nadproży i wnęk okiennych do montażu rolet podtynkowych.

Więcej


rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne

Poprawiają komfort i bezpieczeństwo, pozytywnie wpływają na nasze koszty ogrzewania w okresie zimowym, izolują nas od hałasu i nadmiernego nasłonecznienia. To są najważniejsze, ale nie jedyne zalety stosowania w domu rolet zewnętrznych. Rolety występują w kilku wariantach, przeznaczonych zarówno do nowych jak i już gotowych domów. Dzięki swojej uniwersalności i wielu możliwościach zabudowy, rolety zewnętrzne z powodzeniem stosowane są w milionach domów prywatnych, na działkach rekreacyjnych oraz w firmach i instytucjach użytku publicznego.

Więcej