Detekcja przymarznięcia do podłoża rolety

Silnik SIMU T5 AUTO +
Silnik kablowy przeciążeniowy SIMU

SIMU T5 AUTO Plus
Sterowanie przewodowe rolet zewnętrznych
Silnik SIMU T5 AUTO Plus – napęd przewodowy przeciążeniowy do rolet zewnętrznych

Silnik SIMU T5 Auto Plus, to napęd przewodowy, przeciążeniowy, przeznaczony do sterowania przewodowego rolet zewnętrznych, przy pomocy indywidualnych przełączników klawiszowych. Napęd kablowy, przeciążeniowy SIMU T5 Plus doskonale nadaje się również do wszelkiego rodzaju instalacji centralnego sterowania typu „inteligentny dom”. Dzięki funkcji przeciążeniowej, silnik SIMU T5 AUTO Plus zatrzyma pracę rolety zewnętrznej, jeśli wykryje jej przymarznięcie do podłoża lub dojdzie do zablokowania pancerza rolety poprzez oblodzenie.
Napęd T5 AUTO Plus jest silnikiem z najwyższej półki jakościowej, od wiodącego na rynku automatyki do rolet producenta, firmy SIMU. Zapewnia on bezproblemową obsługę rolet zewnętrznych przez wiele lat.
Silnik kablowy przeciążeniowy firmy SIMU T5 AUTO Plus cechuje się:
- cichą pracą
- bezawaryjnością
- prostotą obsługi
- komfortem codziennego użytkowania
- wysoką jakością użytych podzespołów
- innowacyjnymi systemami przeciążeniowymi
- automatycznym dostrajaniem położeń krańcowych rolet
- sterowaniem z przełącznika żaluzjowego, dwuklawiszowego góra / dół
- luzowaniem pancerza w pozycjach krańcowych, minimalizując nadmierne naprężenie rolety


Silnik kablowy (przewodowy)

Zatrzymanie rolety na blokadzie

Zintegrowana regulacja pozycji krańcowej

Sterowanie rolety z przełącznika klawiszowego
Silnik kablowy przeciążeniowy SIMU T5 AUTO +
Silnik kablowy przeciążeniowy SIMU T5 AUTO + posiada innowacyjny system wykrywania przymarznięcia rolety. W okresie zimowym może dochodzić do przymarzania rolet do podłoże czy tez oblodzenia pancerza. Jest to spowodowane opadami marznącego deszczu lub śniegu, czy też przejściami temperatury przez zero, kiedy to dochodzi do zamarzania wody. Standardowy silnik będzie ciągnął roletę niezależnie od zaistniałego oporu, co doprowadzi do uszkodzenia rolety lub spalenia silnika. Natomiast silniki SIMU, wyposażone w innowacyjny system przeciążeniowy, zatrzymają pracę rolety po wykryciu nadmiernego oporu, spowodowanego na przykład przez przymarznięcie rolety do podłoża.
Napęd kablowy przeciążeniowy SIMU T5 AUTO + znajdzie również zastosowanie w przypadku, gdy podczas opuszczania rolety dojdzie do zablokowania pancerza. Po napotkaniu oporu w skrzynce rolety, silnik zatrzyma dalsze opuszczanie.
Do prawidłowego działania mechanizmu przeciążeniowego, rolety zewnętrzne, dla poprawnego działana silników, muszą być doposażone w wieszaki blokujące. Wieszaki blokady są to specjalne wieszaki, podnoszące walory zabezpieczające rolety, dociskające pancerz rolety do podłoża, tym samym uniemożliwiając podniesienie rolety od zewnątrz.
Silnik SIMU T5 AUTO Plus - sterowanie przewodowe rolet zewnętrznych
Napęd SIMU T5 AUTO Plus sterowany jest przewodowo, przy pomocy przełącznika klawiszowego. Najprostszy i najczęściej spotykany sposób prowadzenia instalacji, to podłączenia rolety z silnikiem przewodowym SIMU do indywidualnego przełącznika klawiszowego żaluzjowego. Przełącznik żaluzjowy musi być wyposażony w blokadę, czy to mechaniczną czy elektroniczną, która uniemożliwia jednoczesne wciśnięcie obu kierunków. Podłączenie rolety z silnikiem kablowym pod indywidulany przełącznik klawiszowy, jest najtańszym sposobem sterowania rolety i jednocześnie, przy odpowiednim rozprowadzeniu instalacji, umożliwia nam w późniejszym okresie rozbudowę o systemy sterowania rolet i dodatkowe przekaźniki.
W zależności od typu przełącznika, aby sterować roletą trzeba wciskać klawisz przełącznika (przełączki monostabilny – bez podtrzymania napięcia), a puszczenie przycisku powoduje zatrzymanie pracy rolety. Drugim typem przełączników, są przełączniki, w których wystarczy wcisnąć klawisz, nie trzeba go trzymać. Klawisz pozostaje w pozycji wciśniętej sterując roletą aż do zatrzymania jej przez wyłącznik krańcowy silnika (przełącznik bistabilny – z podtrzymaniem napięcia). Aby zatrzymać pracę rolety należy wycisnąć przycisk do pozycji wyjściowej (stop).
Jeśli zamierzamy podłączyć rolety do instalacji z centralnym sterowaniem rolet lub typu „inteligentny dom”, to silniki przewodowe SIMU T5 AUTO Plus doskonale się do tego nadają. Pamiętajmy tylko, by wszystkie podzespoły i przekaźniki były przeznaczone do sterowania roletami. W instalacjach sterujących, zbudowanych w oparciu o przekaźniki i punkty sterowania indywidulane i centralne, przełączniki do rolet muszą być monostabilne (bez podtrzymania napięcia)
Przykładowe przełączniki klawiszowe SIMU, do sterowania silników kablowych SIMU T5 AUTO Plus:
Przełącznik klawiszowy żaluzjowy SIMU do sterowania rolet zewnętrznych bistabilny, z podtrzymaniem napięcia. Przełącznik sam pozostaje w pozycji wciśniętej.
Silnik SIMU T5 AUTO Plus - dane techniczne
Zasilanie napędu: 230V - 50Hz
Przewidywany czas ciągłej pracy silnika (wyłącznik termiczny zadziała po): 4 minutach
Zastosowany mechanizm wyłączników krańcowych: Elektroniczny (Automatyczny)
Deklarowany stopień zabezpieczenia: IP44
Klasa izolacji deklarowana przez producenta: Napęd klasy I
Nazwa napędu: Moment obrotowy / Prędkość obrotowa / Moc / Natężenie:
SIMU T5 AUTO plus 6/17: 6Nm / 17obr. / 90W / 0,4A
SIMU T5 AUTO plus 10/17: 10Nm / 17obr. / 120W / 0,5A
SIMU T5 AUTO plus 15/17: 15Nm / 17obr. / 140W / 0,65A
SIMU T5 AUTO plus 20/17: 20Nm / 17obr. / 160W / 0,75A
SIMU T5 AUTO plus 25/17: 25Nm / 17obr. / 170W / 0,8A
SIMU T5 AUTO plus 35/17: 35Nm / 17obr. / 240W / 1,1A



Instrukcja - Silnik SIMU T5 AUTO +: Instrukcja - Silnik kablowy przeciążeniowy SIMU T5 AUTO + .pdf
Silnik kablowy (przewodowy) przeciążeniowy SIMU T5 AUTO Plus - sposób łączenia
W miejscu, w którym będzie się znajdować przełącznik klawiszowy, sterujący silnikiem kablowym, doprowadzamy zasilanie z sieci 230V, kablem w przekroju 3x1,5 lub 3x1,0. Do przełącznika musi być poprowadzony również kabel dla napędu rolety, kablem o przekroju 4x0,75 linka. Wszystkie łączenia następują w przełączniku sterującym, dlatego powinien on być umieszczony w pogłębionej puszcze. Instalacja rozprowadzona w taki sposób umożliwi łatwą rozbudowę naszej instalacji sterującej roletami o dodatkowe przekaźniki np. radiowe, które są montowane bezpośrednio w puszcze przełącznika.
Jak powinny być oznaczone przewody z sieci:
L1 (brązowy) - faza
N (niebieski) - zero
PE (żółto-zielony) - przewód ochronny sieci
Przewody z napędu rolety:
Ciemno brązowy - kierunek nr1
Czarny - kierunek nr2
N (niebieski) - zero
PE (żółto-zielony) - przewód ochronny
Jeśli łączymy rolety podtynkowe, należy wykonać punk przyłączeniowy (puszkę podłączeniową) do której zostanie doprowadzony i połączony przewód z silnika. W skrzynce rolety podtynkowej nie ma miejsca na łączenie kabli. Długość przewodu wychodzącego z rolety, to około 1,5mb.
UWAGA Przy podłączeniu znacznej ilości rolet do jednego obwodu, należy koniecznie pamiętać, by odpowiednio rozdzielić fazy zasilania poszczególnych grup w taki sposób, by obciążenie nie przekraczało 1,5kW w jednej grupie. Jeżeli całkowita suma mocy siłowników w danej grupie przekracza 1,5kW, należy ją bezwzględnie rozbić na mniejsze grupy, w której maksymalna moc całkowita będzie się mieścić w 1- 1,4kW. Jeśli mamy taką możliwość, to zasilajmy każdą grupę oddzielnie z wykorzystaniem różnych faz z 3-fazowej sieci..
Przy każdym montażu rolet wyposażonych w silniki elektryczne, wymagana jest instalacja elektryczna na obiekcie, zgodna z obecnymi normami. Wartość napięcia w danej sieci wynosić powinna 230V 50Hz. W przypadku odchyleń od norm zalecane jest wykorzystanie właściwych elementów ochrony przepięciowej!
Przy wykonywaniu instalacji zwróćmy uwagę, że pobór mocy napędów do standardowych wielkości rolet to wartość rzędu 120-140W. Natomiast przy większych a co za tym idzie i cięższych roletach pobór mocy może sięgać 240W.
Zobacz również
Silniki do rolet SIMU
Lider rynku SIMU, to gwarancja niezawodności i wysokiej jakości silników do rolet. SIMU istnieje ponad 62 lata na rynku, ciągle udoskonalając swoje produkty i wyznaczając trendy w branży napędów elektrycznych do rolet i osłon rolowanych. Ponad 200mln sprzedanych napędów, innowacyjny system przeciążeniowy, opatentowany system radiowy SIMU Hz, nowoczesne piloty. SIMU, to gwarancja zadowolenia na lata.
WięcejSilnik radiowy przeciążeniowy SIMU Hz
Napędy radiowe przeciążeniowe SIMU Hz, to innowacyjny i niezawodny sposób sterowania roletami zewnętrznymi. Napędy radiowe, to wygoda obsługi, prostota rozbudowy, łatwość łączenia. Jest to rozwiązanie z wyższej półki, cechujące się cichą pracą, brakiem problemów z gubieniem zasięgu czy też kasowaniem pilotów z pamięci, jak to miejsce w tanich rozwiązaniach radiowych. Jest to silnik godny polecenia i dający satysfakcję z użytkowania na długie lata.
WięcejRolety zewnętrzne podtynkowe
Obecnie, rolety zewnętrzne podtynkowe są najlepszym rozwiązaniem do nowego domu. Jest to jedyny system do zabudowy, polecany do domów energooszczędnych i pasywnych. Rolety podtynkowe, przy prawidłowym ociepleniu nadproży, nie powodują przemarzania i utrat ciepła w postaci mostków termicznych. Występują one w różnorodnej gamie kolorów i dostępnych oklein. Szczególnie polecane są one z napędami przeciążeniowymi SIMU
Więcej